Verehaigus? Mononukleoosi tüsistus? 16.12.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Minu 7 aastane tütar jäi käesoleval aasta 26. märtsil haigeks (palavik 38,4, kurguvalu ja kehal lööve). Palavik kadus mõne päevaga ning seejärel 16. aprillil tõusis taas 38,2.
19.04 antud analüüsid näitasid mononukleoosi läbipõdemist (CRP 33.92, EBV VCA IgM QN <10.0, EBV VCA IgG QN 91.1, EBV NA IgG QN 178.0, Hb 130, Eo 0.46, Mono 0.95,). Ravi arst ei määranud ning laps paranes iseenesest.

Järgmine kord haigestus 12.10 ning analüüsid näitasid jälle põletikku (CRP 49, Hgb 141, RBC 5.44, MCV 75.4, Mono 0.76). Arst määras AB kuuri (Sumamed 6,0 viieks päevaks). Palavik taandus paari päevaga ning muid sümptomeid ei tekkinud.

31.10 tõusis taas palavik 38,5 (taandus 2 päevaga) ning jälle muid sümptomeid polnud. Arsti sõnul võis tegemist olla uue viirusega.

30.11 tõusis järjekordselt palavik (37,8) ning muud sümptomid puudusid. Andsime analüüsid (CRP 51.84, ALAT 13, WBC 10.1 , Mono 0.89, Hb 129, uriin korras). Arst palus jälgida, kui tekib uuesti palavik, siis kordusanalüüsid.

11.12 tõusis taas palavik 38,2 (muid sümptomeid pole). Analüüsid olid järgmised (CRP 48, uriin korras ka. külv, Hb 136, WBC 26.0, PDW 10.3, Neut 20.90, IG 0.06, vereäige Segmenttuumsed neutrofiilid % 77.0, Lümfotsüüdid % 17.0, EBV VCA IgM QN <10.0, EBV VCA IgG QN 95.4, EBV NA IgG QN 173.0, Kapillaarvere settekiirus 18, borrelioos, toksoplasmoos negatiivsed). Perearst soovib järgmisel nädalal teha kordusanalüüsid ning kui need jäävad samaks, suunab hematoloogile, kuna kahtlustab verehaigust.
Laps ise on rõõmus, energiline, käib aktiivselt trennis, ei kurda väsimust. Viimasel ajal on näost valgem ja silmaalused kergelt sinakad.
Mida teie arvate? Kas on põhjust kahtlustada kõige hullemat? Kas pidev põletik organismis ei või olla seotud nt mononukleoosi läbipõdemise tüsistusega?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Kuid midagi konkreetset ei saa ma oletada ega soovitada, peale koostöö oma perearstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi