Toksoplasmoos ja psüühikahäired 05.07.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Lugesin täna netis, et toksoplasmoos võib tekitada psüühikahäireid, aga ei saanud teada, milliseid ja kas kõigil - kas toksoplasmoos võib tekitada aju (koe) kahjustusi, mis võivad mõjutada käitumist või mõtteprotsessi nii, et määratakse psühhiaatriline või muu diagnoos ning ravitakse siis toksoplasmoosi tekitatud kahjustusi?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
tänapäeval on seisukohad toksoplasmoosi diagnoosimise ja ravi suhtes hoopis teistsugused, kui nad olid 20 aastat tagasi. Tegelikult on nii, et enamus inimestel on toksoplasmoosi analüüsid positiivsed, kuna haigustekitajaga on kokku puutunud praktiliselt igaüks. Normaalse kaitsevõimega inimesel toksoplasma haigust ei tekita ja seda ka ei ravita, toksoplasma seostamine Teie toonaste peavaludega võis olla ka suht meelevaldne.
Toksoplasma on inimesele probleemiks reeglina vaid siis, kui tema enda immuunsüsteem on väga nõrk - näiteks AIDSi faasi jõudnud HIV-positiivsetel, keemiaravi patisentidel jne, siis vajab toksoplasmoos kindlasti ravi. Normaalse immuunsusega inimesel toksoplasmoos mingeid muudatusi ajus ei põhjusta,
Lugupidamisega
Le Vallikivi