Imelikud täpid silmal 20.06.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Põdesin 1,5 aastat kroonilist, alaägedat sinusiiti paremas põskoopas, seoses eemaldatud purihambast tekkinud luukanaliga, mis nüüd 6 mail operatsiooniga suleti. Luukanal oli alates 2006, aga sinusiiti põdesin järgmiste episoodidega: 2013 aprill (2 nädalat) 2014 veebruar (2 nädalat) 2014 detsember (2 nädalat). Alates 2015 jaanuarist toimus põskkoopas mingi alaäge, aga pidev protsess, enesetunne oli, nagu kerge, aga pidev nohuviirus. 2015 märtsis oli põskkoobas seest puhas, midagi ei leitud (3D pildi põhjal). Aga lõpuks andis see salapärane protsess nähtava tulemuse: 2016 märtsis avastati põskkoopa alaosast 15mm suurune tsüst. See opereeriti ära 6 mail ja 10 aastat püsinud luukanal suleti. Tsüst käis laboriuuringust läbi, ja öeldi et malgiidsust ei ole, aga põletikulist infiltraati oli selles rohkesti. Tean et on olemas haigus nimega amüloidoos, kus organismis tekivad pikaajalise põletiku tulemusel lahustumatud valgud, mis kogunevad igale poole, kaasa arvatud siseelunditesse. Avastasin silmalau pealt sellised täpid, mis sarnanevad netist leitud silmapiltidele ("Lichen amyloidosis"). Mujal keha peal neid täppe pole, mingeid erilisi kaebusi mul samuti pole. Neeru näitajad vereanalüüsis on mul hetkel korras, üldised põletkunäitajad samuti puuduvad. Aga südame ekstratsüstolid on, nende episood esineb umb korra kuus. EKG- lähen kardioloogi juurde lisauuringutele, kuna väideti et graafik võib, AGA EI PEA näitama isheemiale. Samas kiire trepist ülesminek või kerge jooks mulle probleeme ei valmista. Seega minu küsimus on - kas need silmal olevad täpid võivad olla algav amüloidoos? Mis need on?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Need kollakad täpid või naastud on arstikeeli ksantelasmid. See on rasva ja kolesteroolikogum silmalaugudel, kuid ka mujal kehal. See võib olla seotud kõrgenenud vere kolesteroolitasemega, kuid võib olla ka normaalse kolesteroolitasemega patsientidel. Kui just väga suured need "latakad" pole ja nägemist ei sega siis võiks neid jälgida. Küllap ka kardioloog vaatab Teile otsa ja teeb lipiidide testi. Ja veel. Minu erihuvi on väikekirurgia, lisan lingi videole sellise naastu, ksantelasmi olemusest ja kirurgilisest ravist. https://www.youtube.com/watch?v=EXjA9o48OXo
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi