Reflukshaigus 28.04.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !
Olen Teile varem kirjutanud ja saanud abistavaid nõuandeid analüüside osas. Endiselt vaevlen ma reflukshaiguse käes , mis tekitavad valu hambasse ,kõrva ja rinnaku. Seekord kirjutan Teile täpsemalt diagnoosi kohta . Alates 2015 nov tabas mind ärevushäire ,kus tekkisid peavalud ,sellega seoses hakkasin kartma endal kehalisi surmahaigusi. Pöördusin emosse ,kus tehti kompuuter uuring peast ja teades ,et kõik korras möödus ka peavalu. Peale seda hakkasin tundma tükitunnet kurgus ,sellega seoses olin väga ärev ,kaotasin kaalu kuna ei julgenud süüa ,langesin stressi.Kuna leidsin endale hea psühhiaatri ,siis tema soovitas mul ärevushäire puhul AD ravi ja lisaks lisauuringuid eriarstidel , et saaksin kinnitust , et kõik on korras. Seega ma pöördusingi gastroenteroloogile ,sel ajal olid kaebusteks tükitunne kurgus ja röhatised. Mainin veel ära ,et 2 kuuga kaotasin 10 kg ,kuna polnud söögiisu ,muretsesin ainult oma tervise pärast. Hetkel on kaal taastunud. Varem pole kunagi elus olnud maoga probleeme. Arst siis määras minu rahustuseks mulle gastroskoopia , arvas ,et tegu on ärevushäirega tulenevast stressist ,sellega seoses mu jamad alles algasid ,kui diagnoosid sain..ärevus suurenes veelgi ja 10 nädalat gaseci söömisest ei olnud mulle midagi kasu. Gastroskoopias diagnoositi mul Ösofagiidita gastro-ösofageaalne tagasivooluhaigus ja muude paikmete kandidiaas.Söögitoru limaskest normis, kuid kesk- ja alaosas pinnal laiguti valkjat kattu ,mille raviks määras arst 14 päevase seeneravi ja reflukshaiguse süvendes omeprasooli 8 nädalat.Võeti ka proov H. pylorile ja see oli negatiivne . lisaks proov 3 mm tangeeritud lõikes bioptaat mao antrumi limaskestalt, milles kerge krooniline gastriit Hetkel on seis selline ,et võtan nii omeprasooli kui ka maoloxi ,kuid ei tähelda muutusi. Lisaks mõtlen kas võin olla kindel ,et seen on söögitorust kadunud ,ehk vajan ma kordus gastroskoopiat ,kuigi see oli kaks kuud tagasi. Arst ütles ,et see pole vajalik ,kuid ma ei saa ju kindel olla kas seen hävines. Ühesõnaga ma kardan ,mis puudutab AD ravisse , ma seda hetkel ei tee, kuna Ad tekitab mul rinnakuvalusid ja kardan kõrvaltoimeid . Soovitasite mul teha ka CRV vereanalüüsi ka see oli korras lisaks tegin hematoloogilse uuringu B-CBC 5-diff, seda seoses ,et aegajalt tunnen paremas kõrvas valu , hetkel olen seda seostama hakanud hambatundlikusega. Mu küsimus oleks kas peaksin pöörduma teise gastroeneteroloogi juurde ja uuesti gastroskoopia tegema,ehk põhjustab mulle antud vaevusid seen söögitorus ,mis ei saanud ravitud.Olen lugenud ,et omeprasool kui ei allu ravile ja paremaks ei lähe enesetunne võib olla tegemist seenega. Samuti on uuritud mind uh kaelast kilpnäärmest ,lisaks tehtud vere analüüse ,kõik on korras olnud. Mida Teie arvate sellest diagnoosist või on suurem probleem mu ärevushäire ,mis neid tundeid süvendab ? Veel palun vastust kas omeprasooli võib tarvitada koos AD Dulseviga ( originaal cymbalta ).

Ette tändes .

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Julgen väita, et liigselt ei tasu keskenduda erinevate uuringute nüanssidele. Sellega on nii, et iga arst kirjeldab ühte ja sama asja veidi isemoodi. Nii võib ühele arstile mao limaskest näida veidi punetavana, teisele aga normaalne. Patsient satub sellest "veidi punetavast" ärevusse ja igasugune hingerahu on kadunud. Kui maohappe produktsiooni vähendav ravi ( omeprazol) ei anna efekti siis puudub vajadus selle võtmiseks. Ka kõige tervematel esineb nädalas ikka tunne, nagu voolaks maosisu söögitorru ja tekiksid kõrvetised, kui see 0n 2-3 nädalas siis võiks see nii jääda. Kui vaevus on 2-3 x päevas siis oleks vajalik ravi. Gastroskoopiaga peaks välistama mao-söögitorulahi songa. See võib vajada kirurgilist ravi. Õnneks see teema Teid ei puuduta.
Alati on mõistlik küsida teist arvamust ja ka uuringut, kui see annab vaid hingerahu. Seene diagnoos maos on väga harv, seda peaks kindlasti mikroskoobiga uuritama. Võib juhtuda, et arst näeb maos midagi valkjat, diagnoosib seent ja patsient jälle murest hullumas. Seentõbi maos söögitorus on võimalik väga raske immuunpuudulikuse korral või peale pikka antibiootikumravi. Raviks on seeneravi ja põhjuste selgitamine-mõjutamine.
Julgen oletada, et Teie diagnoos on ärevushäire, mida on süvendanud uuringutel kirjeldatud leid. Julgen soovitada elamist täiel rinnal, teha tööd, suhelda positiivsete inimestega, reisida, lõbutseda, tegelda hobidega. Muidugi mõnus pereelu, see on kõige tähtsam ! Siis ei jää aega väga juurelda oma keha aistingute teemal.
Küsisite ka omeprasooli ja Cymbalta koosvõtmise kohta. Julgen arvata, et omeprasool ei ole Teile vajalik, pika tarbimise järgi hakkab see ise põhjustama mao limaskesta kõhetumist, Teil nähtud "kerge" atroofia võib olla sellest. Küll aga antidepressant mis võiks vähendada kroonilist valusündroomi, ehk siis Cymbalta v selle koopia. Ehk ka püshholoogi konsultatsioonid, teraapia, ja eneseabi+ soovitused paar rida eespool.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi