Vaktsineerimine raseduse ajal? 04.11.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, reisin pühapäeval (8.11) Iisraeli ning minu perearst soovitas vaktsineerida erinevate haiguste vastu. (Teetanus, hepatiit-a, polio, tüüfus ja veel midagi) kuid ei osanud öelda missugust mõju need vaktsiinid lootele avaldavad. Olen 24 nädalat rase ning see on mu esimene rasedus. Kõik need on tõsised haigused, kui suur on võimalus neisse haigestuda? Kui otsustan end mitte vaktsineerida ja nakatun millessegi, siis kuidas see lootele mõjub? Ja kõige lõpuks- kui vaktsineerin end 4 päeva enne väljasõitu, ?kas see on piisav aeg vaktsiini tööle hakkamiseks või võtab see paar nädalat aega?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Alustan vastamist viimasest küsimusest. Reisini jäänud aeg, 4 päeva ei ole piisav vaktsiinkaitse tekkeks. Lohutan- olete nooruke ja koolis tehtud vaktsiinid, difteeria-teetanus, punetised, hepatiit jt veel toimivad. Iisrael on kena ja puhas maa ning risk mingi tõbi saada on tunduvalt väiksem kui meie armsal Eestimaal. Muidugi pesta käsi, juua pudelivett või keedetud veega tehtud jooke. Rasedus 24 nädalat tähendab seda, et suurem risk lootele on väike, esimesed 12 nädalal aga on algav elu kõige vastuvõtlikum.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi