Kõht kinni, väljaheitega koos veri. 01.03.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Nimelt on selline probleem, et kui kõht on kinni siis võib juhtuda, et koos väljaheitega tuleb kaasa väike kogus verd. Hiljuti aga oli kõht ikka väga kinni ja vetsus pidi väga pingutama... Tuli juba natuke rohkem kui üks tilk, mitte palju aga siiski et mure tekiks. Kui kõht korras, siis verd ei tule. Vähemalt siiamaani. Kõhus valu ei ole, isegi mitte kakamise ajal.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere !

Kõhukinnisuse puhul juhtub üsna sageli, et tahke ja kõva roojamassi väljutamise käigus võib tualetis käies pühkimisel märgata paberil vähest heledat verd. Enamasti on vereerituse põhjuseks pärasoole veenikomud ehk hemorroidid, harvemini pärasoole lõhed.
Selle seisundi lahendamisel on esmatähtis kõhukinnisuse ennetamine ja ravi. Kõhukinnisuse ravis on väga tähtis koht dieedil. Toit peab sisaldama ohtralt kiudaineid (puuvilju, köögivilju, salateid, täisteratooteid), piisavalt tuleb juua vett (vähemalt 1,5-2 liitrit päevas). Soolemotoorikat parandab ka regulaarne füüsiline aktiivsus. Väga oluline on saavutada kindel sooletalitluse rütm. Siin võib olla abi kui hommikul pärast ärkamist juua klaas vett.
Kui kõhukinnisus on kestnud juba pikemat aega ja ei parane eelpool nimetatud elustiili muutustega, tuleb periooditi kasutada ka ravimeid. Eelistatud on osmootse toimega lahtistid (polüetüleenglükool, laktuloos). Need ravimid seovad sooles vett, aitavad suurendada rooja massi ja pehmendavad väljaheite kontsistentsi.
Kui eelpooltoodud abinõudest ei piisa, oleks mõistlik täpsustavateks uuringuteks pöörduda oma perearsti poole.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
Confido Erameditsiini Keskus