Kas refluks või närvid 05.01.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Kas pidevad röhitsused võivad ka söögitorule kuidagi mõjuda. Nimelt on mul pidevad röhatised, mis liiguvad maost täpselt rindade vahele söögitoru piirkonda ja samuti süües tahket toitu ja juues kohe vedelat peale, siis on täpselt selle koha pealt ka valus (seda valu ei ole muidugi koguaeg). Samuti on valusööstud vahel maos, söögitorus ja ka sooltes. Need maogaasid tekivad igal ajal...nii peale sööki kohe kui ka tühja kõhuga. Samuti on neelamine selline korinaga ja seda tuleb
pidevalt teha.
Käisin ka perearstil ühe teise murega ja siis mainisin ära ka selle, et ükskord peale pipraste krõpsude söömist kummardudes tekkis neelatamise vajadus, rindu tekkis imelik tunne. Ja ta arvas, et mul on refluks ja kirjutas Nexiumi 40 mg hommikul. Kui see rohi tõi mulle elu kõige tõsisemad ja tõsisemad kõrvetise. See võttis elu isu ära ja ma lõpetasin selle rohu võtmise. Kuid samal ajal olid ka mul kõhus ja maos meeletud gaasid (perearst surus kõhule) ja siis ta arvas, et mingi viirus. Peale nende tekkis mul kurgus nagu selline põletav ja kuumav tunne pluss juuksekarva tunne kurgus ja ka kaela liigutades oleks nagu kõris mingi imelik tunne ja selleks tekkis nagu okserefleks. Sellega läksin kurguarstile ja tema diagnoosis kõripõletiku ja mingit refluksiärritust tema ei leidnud ja ta arvas, et seda mul ei ole.
Kõik sa korda...kuid jamad hakkasid jälle kolme nädala pärast uuesti. Pidevad röhatised maost ja imelik vee tunne kurgus, mis ajas pidevalt neelatama ja samuti juuksekarva tunne kurgus ja põletustunne keelel. Samuti on tekkinud pidev vajadus neelata (neelamine on selline häälekas) ja imelik okserefleks. Rinnus on ka selline õrn põletustunne, mis ajab väljaspoolt naha sügelema ja peale söömist tekivad nagu valutorked maos, söögitorus ja ka paremal pool ribide all. Perearst kirjutas mingeid teisi happealandajaid .Saatis mu ka gastroskoopiasse refluksi kindakstegemiseks, aga sinna ma ilmselt minna ei julge ikkagi.
Kuid suhtlesin täna ka psühiaatriga ja tema ütles, et need sümptomid võivad olla ka seotud ärevusega. See neelamisehäire ja imelikud tunded kurgus ja kehas on selline pingetunne, nagu ei suuda rahuneda.
Siit siis küsimused: mida teie sellest olukorrast arvate? Millest tekib see põletustunne keelel? Kuna seda mõõganeelamist ma hirmsast karda, siis see vist jääb minu poolt tegemata, aga kuna ma olen aru saanud, et gaasid, maovalud (minul väikesed) ja ka kõrvetised, võivad olla põhjustatud ka h.pylori olemasolust...kas oleks mõistlik lasta perearstil vereanalüüs lasta teha sellele bakterile? Või võib maolukuti avaneda ka nende gaaside tõttu vahepeal? Ja sealt vajadusel see kolmikravi teha kui see bakter on positiivne. Samuti võivad need hädad olla ka ärevusest psühhiaatri jutu järgi ja alustada antidepressantidega?
Äkki oskate mingit nõu anda?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Arvan, et Teie vaevused on suuresti seotud ärevusega, tekkinud on ärevushäire somatisatsioon ehk psüühhilise probleemi avaldumine kehaliste vaevustega. Kõrvetisi esineb igal inimesel, ehk valuaistingut kõhu ja kõri vahel, seda vallandab nagu kirjeldate enda kogemusest värtsikad toidud, kummardamine täis kõhuga jm. Kui seda esineb 3-4 x nädalas vajaks see tablettravi, kuigi tähtsam on õige toiduvalik ja asend. Mõõganeelamine on arstile tore ja kasulik, kuid Teile annab see vähe infot juurde.
H.pylorit saab edukalt määrata väljaheitest, see on isegi täpsem kui vereproov. Kui see pisik on olemas, on näidustatud kolmikravi.
Arvan, et tähtsam on elada täiel rinnal ja mitte liigselt juurelda oma erinevate kehaliste aistingute kallal. Ärevuseravi on mitmesuunaline- eneseabi, kognitiivkäitumuslik ravi, psühhofarmakonid- kuigi ka neil on rodu kõrvaltoimeid.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi