Enesetunne pärast mumpsi 29.09.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Minul on selline mure, et põdesin kevadel (maikuus) 33-aastasena läbi mumpsi. Või siiani ei teagi, mis see oli. Alguses andis üks kõrvaalune piirkond tunda ja lõi paiste, pärast teine pool. Olin kõrges palavikus (ca 39) u 3-4 päeva ja siis tõmbus asi tasapisi tagasi. Mure on aga selles, et see parem pool annab ikka aeg-ajalt tunda. Kui ilm on tuulisem või organism nõrgem. Kas peaksin uuesti perearsti poole pöörduma või on see normaalne?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere,
Vabandan, et minu vastus tehnilistel põhjustel hilineb.
Mumpsi esineb tänapäeval üliharva, kuna alates 1981. aastast on Eestis lapsi mumpsi vastu vaktsineeritud. Näiteks 2013. aastal registreeriti Eestis 12 mumpsi haigusjuhtu. Kuna seda haigust esineb Eestis ainult üksikjuhtudel, tuleks kahtluse korral diagnoos kindlasti ka laboratoorselt kinnitada. Mumpsi levinuim väljendusvorm on kõrvasüljenäärmepõletik, kuid kõrvasüljenäärmepõletikku võib esineda ka muudel põhjustel kui mumpsiviiruse poolt tekitatuna. Samuti on lisaks süljenäärmetele ka muid põhjusi , mis võiksid kõrvaaluses piirkonnas ebamugavustunnet põhjustada.
Arvan, et olukorda peaks kindlasti täpsustama. Soovitan Teil pöörduda oma perearstile, kes vajadusel määrab ka täpsustavad uuringud.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus