Valu rinnus ja jõuetus 14.03.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Pingelisematel stressiperioodidel tekib mul rinnus vasakul südame juures valu. See valu on selline tuim valu ning käib aeg-ajalt ning siis jälle kaob. Viimane nö "valuperiood" on nüüd olnud üle kuu aja. Nädal tagasi, pühapäeva õhtul, jäi see valu aga püsima ning läks tugevamaks, et ei suutnud magadagi. Sel öösel käisin ka EMOs. Seal tehti proovid - vereproov, EKG, kopsuröntgen ja mõõdeti vererõhku. Need olid korras. Arvati, et tegu on lihas- või närvivaluga. Mulle kirjutati välja Diclac valuvaigistid. Järgnevatel päevadel on hommikuti ja õhtuti olnud süda paha ning aeg-ajalt meeletu jõuetus kätes/jalgades ning selline tunne, et vajun lihtsalt ära. Perearst vahetas igaksjuhuks nüüd selle valuvaigisti teise vastu (Dolmen), sest arvasime, et võibolla eelnev oli liiga kange ja ei sobinud mulle. Vaatamata rohuvahetusele ei ole väsimus- ja jõuetussümptomid kadunud, isegi pärast nädalaajast puhkamist ja rohuvõtmist. See jõuetus ei ole selline tavaline väsimus, vaid tunne, et ei jõua eriti rääkidagi. Samuti tuleb ka valu hommikuti ja õhtuti tagasi. Kui veidike füüsiliselt rohkem pingutan, tunnen end üle keha kuumaks minevat (palavikutunne). Selle kuu jooksul olen kaks korda ka auraga migreeni talunud (viimati oli lapsepõlves). Olen noor (22-aastane), ei suitseta, olen peenikese kehaehitusega. Ma ei taha arvata, et midagi tõsist oleks, aga pean oma tervist väga oluliseks. Kas oskate öelda millega võib olla tegu? Kas oleks ehk vajalik teha mingeid lisauuringuid?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
kui pinge ja stress on kogunenud pikemat aega ning sellega on kaasunud ka palju tööd, vähe ja/või ebakvaliteetne uni, vähene liikumine ja ebaregulaarne söömine ning vaimne kurnatus, siis võivad sellised sümptomid päris pikalt püsida. Praegusel varakevadisel ajal peale rasket talve on selline kurnatus eriti kerge tekkima. Kui aga EMOs midagi kahtlast ei leitud ning ka Teie oma perearst ei ole midagi sellist leidnud, mida ta põhjalikumalt uurida tahaks, siis peab lihtsalt aega ja kannatust varuma - eks ütles ka vanarahvas, et haigus tuleb hobustega ja läheb härgadega - ning nädalane puhkus ei suuda korvata kuude kaupa kogutud pinget. Kui aga sümptomid süvenevad - näiteks vallandub valu koormusel või Te peate trepist näiteks 3ndale korrusele minnes puhkamiseks pausi tegema, siis võiks seda terviseprobleemi oma perearstil süvendatult uurima.
Lugupidamisega
Le Vallikivi