Sügelus pärakus 05.01.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Hakkasin tundma ebamugavustunnet/sügelust pärakus/pärakupiirkonnas (valu pole).

WC's käies ja lihaste lõdvestudes vajub justkui väike osa limaskesta ka pärakust välja (ja lihaseid pingutades jälle sisse tagasi), aga seda olen tähele pannud juba varasemalt (ilma mingite vaevusteta).

Jõulude/aastavahetuse tõttu ei olnud aega kohe arstile pöörduda. Tellisin netiapteegist sümptomite leevendamiseks Preparation H rektaasuposiidi &
Axol Procto kreemi välispidiseks kasutamiseks.

Tavaliselt tekib suurem ebamugavustunne õhtuti (aga vahel ka juba päeval).

Preparation H sisestamine ja väline määrimine Axol Procto kreemiga on toonud kohest leevendust.

Eluviis: stun pikki tunde arvuti taga, kuid käin samas ka 2-3x nädalas trennis

Toitumine: Enda arust toitun mitmekülgselt ja ei liialda.

Millega võib olla tegemist?

Millise arsti poole peaksin pöörduma?

Palun soovitage häid vastava eriala arste Tartu erakliinikutes - kuna tegemist on delikaatse probleemiga, närvisüsteem on tundlik ning olen üpris valutundlik, siis sooviksin vältida riigimeditsiini teenuseid ja konsulteerida võimalikult suure empaatiatundega arstiga.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,

nagu Te ise ennast juba korrektselt diagnoosinud ja ravinud olete - tõepoolest on tegemist hemorroidide ehk pärasoole veenikomudega. Ehk siis see Teid häiriv väljavõlvumus on limaskestaga kaetud veenilaiend. Põhjuseks ongi istuv eluviis, aga ka geneetika (perekondlikult ettemääratud sidekoe ehitus) ja soodustada võivad ka la ka ülekaal ja/või kalduvus kõhukinnisusele. Ehk siis trenn ja tervislik kiudaineterohke piisava vedelikuga toitumine hoiab ära probleemi kiirema süvenemise ja ägenemiste tekke. Kihelus ja ebamugavustunne on sel puhul harilikud, võib kaasneda ka valu ja ebamugavustunne. Kui aga sinnasamma veenialiendisse lööb sisse põletik, võib olla see ka puhas põrgu - valus, istuda ei saa, võib kaasneda määriv eritis. Õnneks ebameeldivusega hemorroidi ohtlikkus ka piirdub, protsess on küll raskesti talutav, kulgeb paranemiste ja ägenemistega, kord tekkinuna reeglina enam päris ära ei kaogi, aga oma üldolemuselt healoomuline. Algfaasis tavaliselt täiseti piisabki salvidest ja küünaldest, kirurgiline sekkumine veel ei ole reeglina vajalik.
Samas ei teeks kurja siiski vähemalt korraks ka mõnele meedikule asi üle näidata. Enamustel perearstidel on selleks pädevus täiesti olemas, aga kui Te tahate ajada asju erameditsiinis, siis üldkirurg on see spetsialist, kelle poole pöörduda. Soovitada julgeks näiteks dr. Uksovit Medicumis või dr. Vaasnat või dr. Lepnerit Elites.
Lugupidamisega
Le Vallikivi