Vererõhu kiire alandamine 13.02.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kuidas on võimalik vererõhku vajadusel kiirelt alandada?

Mul on tööl hetkel pingelisem aeg. Tundsin, et pea muutus "paksuks", pea käiks nagu kohati natuke ringi (nagu loobiks?), väike iiveldus ja kohati tunnen, kuidas süda lööb. Silmad tulitavad ja selline tunne nagu rõhku oleks pisut palju. Kõrvus ka kohiseb, aga päeval seda arvuti müra taustal eriti tähele ei pane.
Läksin isa juurde ja palusin tal minu vererõhku mõõta täisautomaatse aparaadiga. Esimesel korral oli 156/87 ja teisel korral, natuke hiljem, 150/87. See ülemine ei ole vast just hea rõhk - vähemalt enesetunde järgi mitte.
Probleem on selles, et mul on vaja töö tegemisel mõelda ja keskenduda, aga isegi kui ma nn valed tööga seotud mõtted peast välja saan, siis "suruv pea" ja kohatised imelikud südamelöögid kurgus ei jäta minust just suurt töölooma. Kas seda ülemist vererõhku oleks kuidagi võimalik alandada?

Taustaks: natuke vähem kui aasta eest pöördusin perearsti poole vererõhuga. Pandi 24h mõõtja. Tulemustest ütles arst, et öösel on mul vererõhk isegi madalapoolne, aga nagu üles tõusen, siis hüppab vererõhk "lakke" - ülemine kuskil 140-170. Kirjutas välja antidepressandid, mille võtmisega olen nüüd natuke aega juba ühelpool. Tulemus oli see, et rahunes nii mu vererõhk (u 120/80) kui ma ise - ei teadnudki, et "Päike võib kollasemalt ja soojemalt paista". Ühesõnaga minu vererõhku ei ole vähemalt tõusuteele saada eriti keeruline...

Aitäh :)

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,

tundub, et tuleb jalge alla võtta sama tee, mis aasta tagasi. Vererõhu kõrgenemine on normaalne reaktsioon seesmise pinge kasvule (nö "Võitle või põgene!" reaktsioon), kuid kui organism vererõhu liiga kõrgeks kruvib, siis võib hoopis sellest kujuneda eluohtlik seisund. Vererõhu kiire allavõtmine teeb ainult korraks enesetunde veidi paremaks, aga pikemas perspektiivis ei lahenda midagi ja on isegi ohtlik, probleemile tuleb läheneda tema juurte juurest: kui töökeskkonda pole võimalik malbemaks muuta, siis läheneda oma reaktsioonidele.
Teie oma perearst on siinkohal parimaks nõuandjaks, mida sellisel puhul ette võtta.
Lugupidamisega
Le Vallikivi