Suust tuleb hapukat lõhna 14.12.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

17aastasel tütrel tuleb viimasel ajal suust halba lõhna, nagu kergelt äädikahapukat. Hambad on korras. Mandlid kavatsen lähipäevil üle lasta vaadata. Keelel on veidi kollast kattu. Ta ise üteb, et see tuleb maost ja vahel kaob ära, aga viimasel ajal on see nii tugev, et tunnen seda tema lähedal olles. Ta teeb eksameid, nii et stress on teataval määral. Samuti kaebab ta, et juukseid langeb veidi rohkem välja kui muidu. Vahel on kõrvetised. Sööme normaalselt, aga tütar joob vähe.
Kas tegu võib olla refluksiga? Meil peres on maolukuti nõrkust olnud mu isal ja mul endal on ka.
Juunis tehtud üsna põhjalik vereproov oli korras.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
stress, kõrvetised, perekondlik eelsoodumus ja hapu lõhn vitavad tõepoolest mao-söögitoru tagasivooluhaigusele.
Enne, kui alustada tablettraviga (kas käsimüügist või retseptirohtudega) peaks kindlasti vaatama üle muud mõjurid: et Teie laps sööks tihti ja väikeste koguste kaupa (4-5 toidukorda päevas), sööks rahulikult ja korralikult toitu närides (mitte teleka või arvuti kõrval), väldiks kõrvetisi provtseerivaid toiduaineid (mulliga joogid, tomat, näts, piparmünt teravad ja hapud toidud), et tema stress oleks tasakaalustatud piisava füüsilise koormuse ja piisava unega, et tema kehaasend oleks päeva ajal pigem vertikaalne kui horisontaalne (ei mingit lamasklemist).
Kui selliste keeruliste asjadega kaebused kaovad, siis ehk ei ole vajagi arstile pöörduda.
Lugupidamisega
Le Vallikivi