Madal kehatemperatuur ja kõrge pulss 29.04.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere dr. Veskimägi!

Kirjutan Teile, kuna minu emal, kes on 59-aastane on viimastel aastatel olnud kehatemperatuur väga madal. Eile oli isegi 38,3. Tavaliselt on 34,7, 35.2 jne. Pulss on kõrge - 90 ilma, et midagi teeks ja nõrk on olla. Selg on pidevalt higine ja otsaesine ka, isegi siis kui midagi eriti ei tee ja üldse nagu olla ei jõua. Perearsti juures on ta selle probleemiga korduvalt käinud - seal kirjutatakse haigusleht ja soovitatakse rahulikult kodus olla. Ühesõnaga ei vii see mitte kuhugi, sest haigus ju ära ei lähe ja millalgi peab ikka tööle tagasi minema. Kui saaks ometi põhjuse teada ja õige ravi peale, siis hakkaks tal ometi parem, aga kuhu küll pöörduda? Ise me kahtlustame, et äkki on asi kurgumandlites või südames, sest kurk on tal ka pidevalt haige (perearst vaatab ja ei lausu sõnagi). 30.mai sai ta aja kurgu arsti juurde - ehk selgub sealt midagi, aga kas oodata veel nii kaua või oleks mõttekas EMOsse pöörduda? Kuna asi on nii olnud juba mitu aastat, siis ei ole see ju otseselt hädaolukord, aga võib-olla üks hetk on liiga hilja midagi ravida....
Kas oskate minu kirjelduse järgi oletada, milles võib probleem olla või kuhu peaks pöörduma, et lõpuks ometi diagnoos pandaks ja ravi saaks? Ei ole ju normaalne, et inimesel ongi 33,8 vöi 34,7 kehatemperatuur ja kõrge pulss jne , kuigi perearst kahjuks leiab, et see ongi normaalne järelikult.

Ette tänades ja parimate soovidega,
M.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Täanan mõtlemapaneva küsimuse eest. Kehatemperatuuri alanemine alla 35C vajab kindlasti tähelepanu. Ühelt poolt võib see olla konkreetsele inimesele omane, kuid võib olla mitmete haiguste sümptomiks. Madala kehatemperatuuri riskifaktorid on suhkruhaigus, kilpnäärme alaltalitlus, neerupealise talitlushäire, hüpopituitarism, neeru ja maksahaigused, psüühhilised haigused, alatoitumus, väga rahulik eluviis, ravimite kõrvaltoime, madal veresuhkrutase, krooniline infektsioon jm. Nagu näete on põhjuseid palju. Küllap on Teie pereart need kõik välistanud, kuid mure püsimisel soovitan nõu pidada taas perearstiga, kolleeg kindlasti selgitab asjad velkord üle ja kui vaja korraldab täpsemad uuringud-konsultatsioonid. Abi oleks ka hooliva ja nutika sisearsti ja endokrinoloogi konsultatsioonist.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi