Pikaaegne palavik 23.01.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Olen hädas väikese palavikuga, mis on 36,9 - 37,1. See on kestnud kuu aega. Algul oli kergelt kurk valus ja natuke nohu, aga see läks mööda ja palavik jäi. Võtsin 4 päeva Ospamoxi ja see võttis palaviku ära, aga nii kui lõpetasin selle kuuri, tuli palavik tagasi. Siis pöördusin perearstile, kes tegi vere- ja uriiniproovi, mis oli ok. Ta vaatas mu kurku ja ütles, et mandlitest kumab mäda läbi. Ta kirjutas uued antibiootikumid nimega Fromilid. Neid pidin võtma üks tablett päevas ja seitse päeva. Kui olin kaks tabletti ära võtnud ja midagi ei muutunud, siis helistasin uuesti perearstile, ta kutsus mu tagasi,tegi südamefilmi ja ütles, et mul on südamelihastepõletik. Film rütmihäireid ei näidanud, aga ta ütles,et mingi osa südamest ei saa hapnikku kätte, pulss oli mul filmi tehes ka 87. Ta kirjutas mulle Preductali, Betaloci ja Panangini. Olen nüüd olnud nädal aega haiguslehel. Võtsin ka edasi Fromilid ja ma ei tea, kas see hakkas lõpuks mõjuma, aga mu enesetunne paranes ja oli isegi päris hea. Kui aga lõpetasin Fromilidi võtmise, tuli palavik tagasi. Ühel õhtul oli 37,3, siis võtsin ühe aspiriini ja kaks päeva oli hea olla. Nüüd on aga jälle temperatuur 36,9 - 37. Olen nõutu, kas mul ikka on südamelihasepõletik või hoopis midagi muud ja kas see, et antibiootikumide võtmise ajal on hea olla, näitab, et on ikka mingi põletik organismis. Kui põletikku poleks, kas siis ka antibiootikum ei aitaks? Muidugi pean ära mainima ka selle, et mul on ka krooniline kurgumandlipõletik. Eelmisel aastal käisin kurguarstil ja tema ütles, et mandlid on mädakorke täis ja soovitas opile minna, kuna aga mandlid mul viimasel ajal pole üldse häda teinud ju, siis lükkasin seda oppi edasi. Nüüd ütles perearst ka, et mandlitest kumab mäda läbi ja kirjutas seda Fromilidi.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kui mandlid juba kord on krooniliselt haiged, siis päris terveks nad enam ei saagi, isegi kui nad otseselt enam ägedat haigust ei põhjusta. Krooniline põletik allub ka antibiootikumravile väga halvasti. Kui perearst ja LOR arst on soovitanud mandlite operatiivset ravi, siis võiks sellise pidevalt vinduva häda korral kindlasti seda uuesti kaaluda. Kindlasti on kroonilise põletiku olemasolu organismis (olgu selleks siis haiged hambad või haiged mandlid) riskisuurendajaks, et kahjustada võib saada ka mõni teine organ või vastuvõtlikkus ka ägedatele haigustele on suurem. Iseenesest normaalseks kehatemperatuuriks peetakse väärtusi kuni 37,3 ja see on inimese elu jooksul kaunis muutuv suurus. Pigem on see enesetunne, mitte numbrid, mille põhjal otsustada, kas inimene on terve või haige ja kas teda tuleb edasi uurida/ravida või võib rahule jätta.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi