Pärasoolevähk? 21.04.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Kuhu/kelle poole peaksin täpsemalt pöörduma?(va perearst)
11kuud tagasi sündis mul laps, peale seda tuli roojamisel verd. Perearst kirjutas küünlad välja, kasutasin neid ja kõik oli mitu kuud tagasi ok, kuni kuu tagasi tuli uuesti roojamisel verd ja nüüd on isegi wc -vesi punane, aga kogu aeg ei tule nii palju, vahel tuleb pühkimisel ja vahel ei tule üldsegi. Päraku ümbrus on ka selline imelik ja vahel lööb õrnalt nagu soontes kramp või nii.
Mida tegema pean? Kuhu täpsemalt pöörduma?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Raseduse ajal suureneb kasvava lapse tõttu surve alakeha veenidele, mistõttu võivad pärasoole veenid välja sopistuda ja moodustada veenikomud ehk hemorroidid. See on iseenesest täiesti healoomuline protsess, kuid võib elu äärmiselt tülikaks muuta, nagu ka Teie juba omast kogemusest kirjeldate, sest väljasopistunud veenikomud võivad väga kergesti viga saada, eriti siis kui väljaheide on kõvem või pühkimine jõulisem. Ja siis ongi tagajärjeks verejooks heleda verega või ka siis põletik, mis on veel eriti ebamugav tugeva valu tõttu. Kahjuks päris ära ei kao need veenilaiendid enam kunagi, võivad ainult veidi väiksemaks jääda, kui kõhukinnisusest dieediga hoiduda. Kui asi väga hulluks läheb, võib konsulteerida üldkirurgi või proktoloogiga - tänapäevased ravivõimalused on päris suure valikuga - alates skleroteraapiast ja kummirõngastamisest kuni kirurgilise sekkumiseni.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi