CA 15-3 MARKER 20.03.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere hea doktor!

Umbes kuu aega tagasi külastasin ma naistearsti ja tehti vereanalüüs antud
markerile.Vastus oli normist palju kõrgem, normväärtus 39, minul aga 53
Tean, et see marker näitab rindade vähimarkerit. Käisin mammograafias, oli
korras, tehti ka ultraheli igaks juhuks, see oli korras.
Millest veel võib olla sellise markeri tõus? Olen kuulnud,et antud marker võib
näidata muudatusi soolestikus, maksas ja ainevahetuses. Mida ma peaksin
kartma või millised uuringud võiksid olla veel tehtud?
Haigustest on mul õla ja küünarnukiliigesed, maohaavandid, tihti kannatan seedehäirete all, kuna kõht tihti kinni ja nii juba aastaid. Erilisi ravimeid pole tarvitanud.

Kaunist kevadet Teile!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,

Üldiselt kasutatakse meditsiinis seda analüüsi ainult selleks, et hinnata rinnavähipatsientide haiguse kulgu - kas nende haigus allub ravile või on edasi arenenud. Rinnavähita inimeste rutiinses tervisekontrollis seda ei kasutada tema mittespetsiifilisuse ja madala tundlikkuse tõttu, sest näiteks pisut kõrgemad väärtused on ka neil naistel, kelle menstruatsioonid on lõppenud, ilma et see midagi halba tähendaks.
Seega ilma täiendavate leidudeta on Ca 15-3 markeri tõus tähenduseta. Kui Teie rinnad on kenasti kontrollitud, eeldatavasti olete ka maohaavandite suhtes regulaarsel jälgimisel, siis muretsemiseks ei ole põhjust. Kui kõhukinnisus peaks vahelduma kõhulahtisusega ja/või olema väljaheitel verd/lima, siis peaks soolestiku tööd eraldi kontrollima, kuid Ca 15-3 üksi ei anna mingit põhjust muretsemiseks.
Kaunist kevadet Teilegi!
Lugupidamisega,
Le Vallikivi