Valged valulikud punnid keelel. 11.03.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, viimastel nädalatel on tekkinud juba neljal korral keele külgede peale sellised valged valulikud täpid. Neid on mul ka varem esinenud, näiteks, kui olen keele ära kõrvetanud. Need on valulikud, kui näiteks toit vastu läheb või kui neile hammastega vastu minna. Täna hommikul tundsin, et mõlemal pool keelt on jälle üks. Enne seda olid need just ära kadunud. Esimesel korral tekkis pärast kuuma kakao joomist, aga pärast seda pole nii kuumi jooke joonud. Olid mõned päevad valusad ja siis jäid jälle väiksemaks.
Millega võib olla tegu, millest need lisaks keele kõrvetamisele veel tekkida saavad? Otsisin netist infot, aga nende põhjuste kohta ei leidnud.

Ette tänades,
G, 24

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
tavaliselt tekivadki sellised sümptomid siis, kui keel on kas keemiliselt või füüsiliste tegurite toimel viga saanud - kas on tegemist liiga kuuma või liiga terava või liiga happelise toidu-joogiga või toidu tagasiheite ehk refluksiga või siis hammaste mehhaanilisest toimest, samuti on keel vastuvõtlikum vigastustele siis, kui inimene näiteks suitsetab või on tal ninahingamistakistus või on korteris või töökohas liiga kuiv õhk või kuivab suu mõnel teisel põhjusel. Kui vana kannatus on all, siis on uus kerge tekkima, eriti siis, kui vana kahjustus ei ole jõudnud veel korralikult ära paraneda. Tavaliselt paraneb selline asi iseeneslikult, kui tal korralikult paraneda lasta, samuti võib tarvitada rohkelt neutraalset vedelikku (näiteks mineraalvett) ja ka suud 2 korda päevas näiteks astelpajuõliga loputada. Kui aga sellised sümptomid kipuvad sagedasti korduma hoolimata korralikust paranedalaskmisest ja ravimisest ja ei kao, siis tuleks pöörduda oma perearstile, kes uurib põhjalikult, mis võiks olla konkreetne põhjus.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi