Puusaliigese kulumine 21.09.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Lp.dr. Veskimägi,
loen alati huviga Teie asjalikke nõuandeid ja loodan, et saate ka mind veidi juhendada. Perearst suunas mind puusaliigeste röntgenisse ja vastuseks oli liigeste mõõdukas kulumine, mis pidi tähendama I astme artroosi vist. Väidetavalt ei ole seda haigust enam võimalik tagasi pöörata ega välja ravida. Soovituseks sain süüa Glükoosamiini ja lihtsalt oodata, mis aeg edasi toob. Kas mul siiski oleks antud juhtumil mõistlik pöörduda mõne erialaarsti vastuvõtule või konsulteerida taastusravikonsultandiga? Kuidagi väga halb on tegevusetult haiguse arenemist oodata. Kas oleks vajalik teha ka mingid lisaanalüüsid vms?
Ette tänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan küsimuse eest, vabandan veidi hilisema vastamise eest !
Teie haigus, puusaliigese kulumine ehk koksartroos on algjärgus. Teha on väga palju.
Kõigepealt selgitan, kuidas toimub liigeskõhre toitumine. See on väga huvitav protsess. Nimelt likumisel , kergel koormusel surutakse liigeskõhr veidi kokku, koormuse lõppedes kõhr nagu paisub, sellel hetkel imenduvad liigesvedelikus olevad toitained liigeskõhresse. Umbes nii nagu käsn imeb endasse vett.
Esimene soovitus on mõõduka koormusega liikumine. Tähtis on liigese mitte ülekoormamine, khehakaal peaks olema normis. Sobiv on kepikõnd, rattasõit, ujumine. Seda kõndimisstiili nimetatakse ingl keeles arthrowalking. Selle kohta peaks olema netis palju infot.
Teiseks tuleb piirata suurt koormust, kestvat seismist. See halvendab kõhre toitumist ja nii kiireneb kõhre kulumine.
Kolmandaks. Algjärgu koksartroosile on omane üsna tugev valureaktsioon põletikust. Seda sab leevendada moitmete ravimitega.
Neljandaks- liigeskõhre kahjustumist vähendab glükoosamiini kuurid, seda on ka soovitatud.
Viiendaks. Hüaluroonhappe preparaadi nt. Go-On liigesesisene manustamine. See on Eestis uueks ravimeetodiks, seda nimetatakse ka viskosuplementatsionraviks. See pole kurikuulus hormoonsüst, mis võib võtta valu ära 1-2 kuuks, kuid kiirendab liigese kahjustumist ja soodustab luu hõrenemist. Ravi on kahjuks kallis.
Kuuendaks- taastusravi ja füsioteraapia. Mudaravi, parafiin, ozokeriit on hea toimega algjärgus.
Seitsmendaks- positiivne mõtlemine, endaga tegelemine. Nurka jäämine ja vähene liikumine kiirendab haiguskulgu.
Nii et teha on väga palju. Soovitan head koostööd perearsti, taastusravi arsti ja ortopeediga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi