Pidev viirushaigus 12.04.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Olen veebruari algusest saadik pidevalt viirushaigustega kimpus. Kui üks lõpeb, siis paari päeva pärast taasilmnevad sümptomid. Enamasti algab kurguvaluga (neeluvaluga), järgneb paks nohu ja köha. On esinenud ka väga ägedat köha (põdesin seda samaaegselt koos oma 4-aastase pojaga, kellega viibisime veebruaris ka kuus päeva haiglas - RS-viirus, aga lapsel tuli ka ülikõrge palavik, minul mitte), samuti häälekaotust. Mõni periood on möödunud ilma palavikuta, kuid on esinenud ka 39-st palavikku kolme päeva jooksul. Sümptomid kestavad laias laastus nädala või ka pikemalt. Meditsiinikauge inimesena julgen siiski öelda, et tegemist ei ole siiski justkui ühe ja sama taasilmneva haigusega - rõhuasetus on tihti erinev (kord on põhilised kaebused seotud trahheaga, teinekord kõriga, kord on on köha eriti hull, teinekord nohu jne.) Enne veebruari alguses alanud pikka haigusteperioodi olin viimati haige detsembri alguses, mil tekkis väga kõrge palavik, kuid sümptomid taandusid paari päevaga. Hiljuti külastasin endokrinoloogi, kes tuvastas muu kroonilise türeoidiidi, eutüreoosi ja leebe nihke immuuntestides, mis ravi ei vaja. Leidis, et ferritiin on madal, kuid hemoglobiin normis (130). Eelmise aasta lõpus hakkas halb avalikus kohas, viidi kiirabiga EMO-sse, kus midagi põhjapanevat ei tuvastatud (hemoglobiin oli siis madalavõitu - 117, samuti tehti pilt kaelast, kuna kaebasin pea uimasust ning leiti sealt, kui õigesti mäletan, tservikalgia; sellega seoses käin füsioteraapias). Olen külastanud ka psühhiaatrit, kes diagnoosis üldistunud ärevushäire, ravi ei määranud. Sümptomid, mis ilmnesid eelmise aasta lõpul ja mille tõttu sattusin EMO-sse on paljuski taandunud, seda ilmselt tänu psühhiaatri nõuannetele, kuid pidevad viirushaigused ja rivist väljas olek on kurnavad nii kehale kui vaimule.
Tänan ette vastuse eest!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Lai murede ring. Proovin mõtiskelda. Olete vastuvõtlik erinevate hingamisteede nakkuste suhtes. Küllap need jõuavad Teieni tõenäoliselt lapse kaudu, kes tahtmatult vahendab oma kollektiivi kaudu "värskemaid nakkuseid". Võimalik, et ka Teie tööalaselt on võimalik kokkupuude võimalike viiruste levitajatega, kes ise ei pruugigi olla just väga haiged. Kuigi tööst pole Teie kirjas midagi mainitud. Ärevushäire on tänases majanduslikus situatsioonis vägagi sage, selle juured on töötus, ebakindlus tuleviku ees, sajad mured mis kollitavad noort peret, eelsoodumus jm. Seda pole küll veenvalt tõestatud, aga püsiv stress võib viia vastupanuvõime alanemiseni erinevate viirusnakkuste suhtes. Ja olekski probleemide ring kokku viidud. Eutüreoos ei ole haigus, vaid normaalne kilpnäärme talitlus arstide keeles. Tservikalgia pole midagi muud kui kaelavalu, see ei paista kuidagi röntgenipildilt välja. Soovitan ravida ärevushäiret ja seda põhiliselt psühhoteraapia ja kognitiiv-käitumusliku teraapiaga, leida endale rakendus, tasakaal enda sees ja enda ümber. Siis hakkavad ka teised probleemid tasapisi lahenema.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi