Mingi pikemaajalisemalt korduv vaev 30.11.08 / Perearst

Külastaja küsib:

43-aastane mees: Mureks juba umbes paarkümmend aastat vaevanud asi, millele pole vahepeal paaril-kolmel korral proovides arstid osanud seletust anda ega lahendust pakkuda. Vahemikus sügisest kevadeni tuleb keskmiselt paar korda kuus peale mingi keskmiselt 3 päeva kestev nõrkushoog (näiteks praegugi on "hoog peal" - neljapäeva õhtul algas, reede oli eriti kehv seis, L veidi parem ja täna omakorda veidi parem, aga täiest töövõimest on asi kaugel) - füüsiline jõuetus, pea on paks (ega sisuliselt midagi süvenemist eeldavat eriti lugeda, arvutis või telekas vaadata pikemat aega saa, väsitab ära), külmatunne (palavikutunne, aga ilma tegeliku vastava temperatuurita). Ei kaasne mingit külmetusega seonduvat nähtust - köha, nohu, palavikku. Intensiivsemal ajal võib olla kurk veidi kähe. Ja pole ka erilist vahet, kas võtta aeg maha ja puhata kodus voodis või jätkata töiseid tegemisi - keskmiselt 3 päeva kulub seisu normaliseerumiseks ikka ja vahe on ainult selles, kuivõrd ära ennast väsitada.
Asi võis alata 24 aastat tagasi vene kroonus, kui olin hospitaliseeritud mingi tõvega (sain ilmselt mingi nakkuse vms. kroonuköögis tooreid köögivilju süües), mille ravimiseks olin samas osakonna kollatõvepatsientidega, aga kollatõbi see ei olnud. Kroonuarstide keeles oli see pseudotuberkoloos.
Kummalisel moel kipuvad sarnaseks kujuneda ka tavalised külmetusega seotud tõved - st. midagi köha ja nohu moodi on ehk korra aastas ja tavaliselt ilmnevad ka need juba kirjeldatud perioodi ja sümptomite järel.
Võib-olla on nende asjadega seotud ka üks teine sama pikalt seletuseta asi. Nimelt üritab aeg-ajalt - paar korda kuus - midagi paremalt poolt kõhuõõnest - umbes naba kõrguselt, aga umbes 3 sõrme kõrgemalt ja 4 sõrme paremalt - kõvaks ja valusaks (vahel pulseerides) muutudes esile tungida. Jälle asi, millele pole osanud ükski arst seletust ega lahendust pakkuda.
Kuna tahaks nö. elus 43-selt uut etappi alustada, tahaks ometi kord vähemalt teada saada proovida, mis siis ikkagi niimoodi vaevab, kas need asjad on omavahel kuidagi seotud, kui tõsine see on ning kas ja kuidas mingit lahendust võiks leida.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vabandan hilisema vastamise eest. Läheb liiga pikaks ja kurnavaks minu poolt oletamine ja Teie kannatused neid lugeda. Saan soovitada arsti külastust, täpsustavaid uuringuid- vereproovid, ultraheliuuring, vahest ka nakkushaiguste arsti konsultatsioon ja uuringud. Küllap siis selguvad ka lahendused.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi