palavik 14.12.01 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen mõnda aega juba mures väikese palaviku pärast millele lisandub ka köha. Köha on kestnud ligikaudu 3 kuud. Algul oli ta sügav ja lahtine kuid kuu aega tagasi muutus selle iseloom. Praegu on ta lihtsalt kuiv nn. köksimine. Tunnen kurgus enam-vähem kogu aeg ärritust. Kusjuures öösel ei köhi ma absoluutselt. Paari nädala vältel olen jälginud enda kehatemperatuuri mis on stabiilselt 37,2-37,3. Öösel ma ei higista, magan normaalselt. Käisin oma murega ka pereaarsti juures. Esimene kord 2 kuud tagasi. Siis soovitas ta mul jälgida kas köha pole mitte allergilise iseloomuga. Kaks nädalat tagasi käisin uuesti arstil ja siis tegin vereproovi ja kopsupildi. Mõlemad olid korras. Kuigi perearst ütles et silmaga nähtavaid haigusnähte ta mul ei tuvasta ja arvas et selliseid seisundeid (palavik ja pikaajaline köha) võib esineda. Soovitas võtta multivitamiine 2 kuu jooksul. Mis mind veel kohutavalt häirib on pidev külmatunne. Olen küll väga kõhna ja küllaltki madala vererõhuga (mis viimase perearsti mõõtmise järgi oli küll normis) kuid ei mäleta et varasematel talvedel nii hirmsasti külmetanud oleksin. Võib olla on see seotud ka minu palavikuga. Kas peaksin laskma end veel uurida ja mingeid analüüse tegema? Kas ikka pidada normaalseks pidevat palavikku.

Murelik

Arst vastas:

dr Eero Merilind

Perearst

Nõmme Perearstikeskus

Lugupeetud küsija.

Kahjuks ei selgu Teie kirjast, kas Teil on kunagi varem ka esinenud allergilisi nähtusid, sealhulgas näiteks õhupuudust või köha. Pikaajalise köha korral soovitaksin siiski konsulteerida ka kopsuarstidega ning täiendavate uuringutena teha näiteks spirograafia ja/ või ka bronhodilataatortesti. Sageli on sellised täiendavad uuringud korras ning eriravi vajalik ei ole. Teine kord siiski võib olla tegemist bronhide hüperreaktiivsusega, mis võib olla tingitud näiteks läbipõetud viirusinfektsioonist.

Lugupidamisega,

dr. Eero Merilind

perearst