halb enesetunne köhast või hambast? 10.10.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
olen 36.a. naine. Umbes 3 nädalat tagasi jäin kergesse külmetusse: kare kurk, väike nohu jne., palavikku polnud. Nädal tagasi muutus köha väga ägedaks (kuiv, haukuv, öösiti magada ei lasknud). Tegin auru ja sõin laste kõrvalt Pertussini köhasiirupit. Tänaseks päevaks on muutunud köha lahtiseks ja krõbisevaks, suure vaevaga eritub tumekollast kleepuvat röga. Lisaks on tekkinud pindmine hingamine (päris hingelduseks ei saa seda vist nimetada), kohati tundub et isegi õhupuudus ja südame kloppimine. Enesetunne on halb (pulss 90,norm.olekus on 60-70) ja ärev. Kuna olen 7 aastat tagasi põdenud ka ärevushäiret, siis ilmselt võimenduvad kõik sümptomid. Lisaks tekkis mul 2 nädalat tagasi hambajuurepõletik, mille tulemusel alustati ka hamba ravi (see kestab siiani).
Oma pika jutu kohta soovin küsida, et kas tegu võib olla kopsupõletikuga või on võimalik, et kogu halb enesetunne on tingitud hoopis hambajuurepõletikust?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ehk kopsupõletikku ei arvaks. Küll aga kergemat sorti hingamisteede infektsioon või bronhiit, sellest see köha. Hambajuurepõletik ei anna sedasorti vaevuseid. Kopsupõletikud on üldjuhul kahte sorti, klassikaline ( kõrge palavik, külmavärinad, roostekarva röga) ja atüüpiline ( väike palaviok, tagasihoidlik köha). Üsna keerukas on piiri tõmbamine kehalise ja hingelise häda vahel.
Saan soovitada arsti külastust, vaevuste analüüs, testid, röntgenogramm rindkerest jm.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi