vanuri vaktsineerimine gripi vastu 13.09.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Mu üle 75 aastastele vanematele tegi perearst ettepaneku osaleda mingis vanurite gripi vastu vaktsineerimise uuringus. Vanad asja mõttest eriti aru ei saanud, tahavad osaleda aga kardavad kahjulikke kõrvalmõjusid. Arsti sõnul olevat tegemist sama vaktsiiniga, mida Eestis juba viimased 7 aastat on kasutatud. Missuguseid kahjulikke kõrvalmõjusid Teie hinnangul vanuri puhul võib ette tulla? Emal on vererõhu- ja südameprobleeme, isa on viimase aasta jooksul 2 korda põdenud tõsist kopsupõletikku. Kas teate rohkemat selle eksperimendi eesmärgist( seda viivad ilmselt paljud perearstid läbi) ja kas on Teie kogemuse põhjal põhjust ettevaatlikkuseks? Tänades Marika

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Ei oska täpselt ütelda, mis uuring ja millised on selle eesmärgid. Praktikas on sedasorti ettevõtmised kui soodus võimalus saada vaktsineeritud või ravitud kõige uuema ravimiga. Risk tüsistusteks on väike, sellele on eelnenud arvukad loomkatsed ja katsed vabatahtlikega, enne kui minnakse laiemale ringile.
Gripivastane vaktsineerimine on soovitatav vanemas eas, eriti kui on risk haigestuda Teie poolt nimetatud haigustesse.
Lugupidamisega,
Madis Veskimägi