Nakkushaiguste vastu vaktsineerimine. 12.06.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul pole ühtegi nakkushaigust olnud. Nüüd on laps lasteaiaealine ja lasteaedades ringlevad hetkel sarlakid ning tuulerõuged. Ma ei tahaks sugugi haigestuda, täiskasvanud põevad tavaliselt ju hullemini ka. Kas on võimalik ennast täiskasvanuna vaktsineerida ja milliste haiguste vastu? Kas see on tasuline?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Tasuta vaktsineeritakse difteeria-teetanuse vastu, tavaliselt tehakse uus süst kui patsient on saanud mõne nahavigastusega trauma. Teised vaktsineerimised on tasulised. Soovitan vaktsineerida ennast kindlasti gripi vastu ( hind u 90-150 EEK), kui liigute metsas siis ka puukentsefaliidi vastu ( 3 süsti, kokku 450-600 kr) Kui võib juhtuda, et olete sugulises vahekorras paljude partneritega, siis ka B hepatiidi vastu ( ka 1-3 süsti, hind u 200-400 kr). Kui põete suhkruhaigust või kopsuastmat, siis võiks mõelda ka kopsupõletiku vastase vaktsineerimise peale ( hind u 200 kr) Need on põhilised vaktsineerimised, mida meie riigis tehakse.
Eraldi teema on reisivaktsineerimine, see sõltub suuresti millisesse riiki-maailmaosasse tahetekse reisida.
Täiskasvanuid ei vaktsineerita tuulerõugete ja sarlakite vastu, kuna need on reeglina lapseeas läbi põetud.
Head tervist soovides Madis Veskimägi