Paistes jalalaba 26.06.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !
Olen 51.aastane naine, kellel viimasel ajal probleem jalaga. Nimelt umbes kuu tagasi panin tähele, et õhtul oli minu vasak jalg pahkluu ümbrusest paistes. Ei pööranud erilist tähelepanu, lootes et asi paari päeva pärast korras on (kuigi mingit traumat ei meenunud). Aga pole asi korras tänaseni. Hommikuks paistetus alaneb, kuid lõuna paiku hakkab kõik taastuma ja õhtuks on hüppeliigese ümbrus taas ümmargune. Piirkonnaks ongi jalalaba väline pool, pahkluu ümbrus kannataguseni välja. Ei valuta, ei ole valus liikuda, ei ole katsudes valus, ei ole tuline ega nahk teist värvi.Aegajalt on ainult selline "ärasuremise tunne " jalas. Olen teinud viinakompresse, määrinud kõikvõimalike salvidega - ei miskit.
Kas võib olla mingi lümfipeetus või limapauna põletik ? Mida teha ?
Ja veel - sel samal jalal on aegajalt põlveõndlas selline tugev tirimisetunne. Nagu keegi sikutaks midagi. Siis kiirgab valu ka veidi säärde ja üles reide. Eriti hommikul, aga aegajalt ka päeval.Millest see veel ?
Olen oma kurtmistega lõpusirgele jõudnud, ehk saate nõu anda !
Ilusat suve !

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
suvi on tõesti ilus, seetõttu on ka vastamine veidi veninud. Vabandan.
Üldiselt on nii, et ühe jala turse eriti alaosas on seotud veeniprobleemide või lümfiringe häirega. Harvem on ka rida teisi põhjuseid mille loetlemine läheb pikaks.
Soovitan mõtelda oma igapäevase töö ja tegevuste suhtes. Näiteks kestev istumine sundasendis, jalg üle põlve. Kestev seismine ?
Kaasuvad teised tervisemured ? Inimene on üsna kerukas, kirjeldatud vaevuse põhjus võib asuda ka avalduskohast üsna kaugel. Harva võib olla selle põhjus nt. mingil põhjusel suurenenud emakas, mis surub väikevaagna veenidele.
Rohkem ei taha teid hirmutada, seetõttu saan vaid soovitada esmalt perearsti külastust, edasine käik sõltub kolleegil tekkinud mõtetest millist radamööda asja edasi uurida ja ravida.
Head tervist soovides,
madis Veskimägi