Pingetunne rinnapiirkonnas 12.06.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 41 aastane naine ja käisin möödunud nädalavahetusel jalgrattamatkal. Ei olnud eriti pikalt sõitnud (umbes 35 km, aga üsna raske distants ning palavus), kui tekkisid hingamishäired ja külmavärinad. Kananahk ja seda 27 kraadises kuumuses. Kuumašokk? Veepuudus? Istusin mõnda aega autos ja ei sõitnud kaasa. Sel päeval sõitsin veel ainult 10 km. Järgmisel päeval tegin distantsi kaasa (55km). Mis mind häiris, oli see, et vasak käsi kippus surema ja kerge jõuetus. Õhtul pärast vanni kannatasin 2 tundi südamepekslemise all ning hingata oli raske.
Nüüd on teist päeva juba rinnas nagu pingetunne. Tunnen siseorganeid nagu. Vasak käsi tuikab kergelt. Kas ma peaksin millegi pärast tõsiselt muretsema?
Südamega pole probleeme esinenud

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Harrastan ise jalgrattasõitu ja arvan teadvat milles asi. Külmavärin, higistamine kestval rattasõidul on veresuhkrutaseme languse tunnus. Seda saab vältida juues magusat teed või mahlajooki iga 30 min tagant u 200 ml. Hea on ka nt iirisepätsikesed 100 g , näksida 5 min jooksul iga tund, saab teha ka sõidu ajal. Rindkere vaevuse taga on selja ja õlavöötmelihaste pingeseisund. Aitab venitusharjutused rattasõidu ajal ( naljakas kõrvalt vaadata kuid võimalik ja aitab) ja ka peale trenni. hea on ka soe dush ja selle all ringutamine ja asjalikud venitusharjutused. Eestis on ilmunud hiljuti väga hea raamat "Tervisetreening" autor Rein Jalak, sealt saab häid näpunäiteid.
Oma tervisespordi päevikut pean oma kodulehel, 2007 a päevik avaneb siit:
http://tervis.tostamaa.ee/default.asp?id=232
Head tervis ja mitte heitumist tervisetrennist soovides
Madis Veskimägi