Energiapuudus 14.09.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 29a naine ja mureks pidev väsimus - mitte unisus, vaid energiapuudus. Iga tegevus võtab hästi kaua aega, sest väsin ruttu ja mul on raskusi keskendumisega. Tööl on tekkinud probleemid tähtaegadest kinni pidamisega, sest ma lihtsalt ei jaksa. Koduseid toimetusi lükkan aina edasi. Viimasel ajal ei viitsi isegi sõpradega veinile minna ja loobusin ka töökoha pakutud preemiareisist - lihtsalt ei leidnud endas energiat sinna minna. Peaksin end lihtsalt laiskvorstiks, kui oleksin kogu aeg sihuke olnud. Ega ma ole kunagi kuigi aktiivne olnud, aga varem oli ikka asju, mida tegin vaimustusega.
Stressitaluvus on samuti kahanenud, iga jama töö juures põhjustab organismis reaktsiooni - käte värin, ärevus... Minu perearst on mulle välja kirjutanud mitmeid antidepressante, olen neist püüdnud aastaid abi saada - aga energiat nad küll ei lisa, pigem teevad veel loiumaks. Samuti olen selle aja jooksul, mil neid olen katsetanud, võtnud juurde ligi 30 kilo, kuigi söömisharjumused on mul ikka samad, mis olid kõhnast peast. Kardan, et olen ravimitega oma tervise hoopis ära rikkunud. Depressioonist ma küll päris täpselt ei tea, aga mingit kõikehõlmavat kurbust või elutüdimust ma ei tunne - vastupidi, mul on väga hea olla, kui ma parajasti mitte midagi ei tee... Ärevust tekitab just see, et ma väsimuse tõttu oma kohustusi täita ei jõua, ennast ära tappa või muidu masendunud pole ma kunagi olnud.
Mida arvate, kas mul on üldse mõtet arstide juurest abi otsida või tuleb tõele näkku vaadata, et olen lihtsalt laisk ja loid inimene?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Katsun vastata, kuigi see on väga raske. Teie kirjas kumab läbi tänapäeva inimese põhiprobleemid: järjest minna edasi ja edasi, võtta üha uusi kohustusi, ülesandeid ja minna kogu selle koorma all jällegi edasi. Ühel hetkel hakkab toimima alateadlik mäss selle kõige vastu ja käes on olukord mida kirjeldate. Tegemist on keha ja vaimu kaitsereaktsiooniga selle kõige vastu. Antidepressandid on ravimid, millel on oma soodus toime ja ka rida ebasoodsaid toimeid. Nendega on võimalik mõnda aega "mässu" vaigistada ja edasi toimetada. Tegelikult on õigem kui me teeme iseendale selgeks oma probleemid ja seda ausalt. Kui see on tehtud saame hakata otsima lahendusi. Väga raske on seda teha ise, oma jõududega. Meid hakkavad mõjutama mitmed " automaatmõtted", mis ei lase meil näha olukorda neutraalselt, Tulemus on see, et tulemust ei ole, ahastus ja nõutus aina süveneb. Tahan jõuda oma kirjaga soovituseni pöörduda julgesti psühholoogi või kognitiivkäitumusliku teraapia spetsialisti poole. tulemuse saamine võtab aega, kuid on kindlalt parim. Edasi tuleb teha kindlad valikud, millist rada mööda ja millise "koormaga" hakata minema. Meenutaks ka raamatust " Kolm meest paadis, koerast rääkimata" mõttetera. Inimese elutee on nagu paadisõit mööda jõge. Hästi sõidab paat mis on koormatud vaid hädavajalikuga ja paari hea lähedase või sõbraga, kõik muu aga tuleb visata üle parda ( meelelahutused mis ei lahuta meelt, sõbrad kes polegi sõbrad, tarbetud sekeldused, asjad mida polegi vaja )
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi