Punetav kurk 21.06.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tervist,

Olen 26.-aastane naine ja pidevalt kimpus nohu ning kurguvaluga (nohu on suvel aeg-ajalt ka allergiline, allergia õietolmu suhtes). Eelmise aasta novembris tehti mulle ninavaheseina operatsioon (vahesein oli kõver), nüüd on nohu vähem olnud, kuid see-eest on kurk hästi tundlik - pidevalt kergelt punane, jääb üsna tihti valusaks, kuid kui õhtul väike sall kaela panna, on hommikul valu kadunud, kuid kurk on ikka kergelt punane. Palavikku ei ole. Milliste koduste vahenditega (ehk ravimteedega) oleks võimalik kurku tugevdada? Teen nädalas mitu korda sporti, käin tihti jalutamas, üritan tervislikult toituda, töö on samas istuv. Ja kas tervist võib mõjutada see, et kolisin eelmise aasta augustis Tallinnast Kesk-Euroopasse sisemaale?

Teine küsimus - kas kerge haiguse korral tohiks kerget sporti teha?

Ette tänades,
Kati

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Proovin vastata. Kurguvaevust lõikuse järgselt on raske kommenteerida. Vahest eemaldati ka mandlid või osa nendest. Võimalik, et tegemist on hoopis mao-söögitoru reflukshaigusega, selle korral pääseb happeline maomahl söögitoru kaudu kurgu limaskesta ärritama. Ka muutunud õhuliikumine ninaneelus võib põhjustada esialgu kergemaid vaevusi. Selgust aitaks tuua arsti külastus, proovide võtmine kurgust.
Olenebkui kerge on haigus ja kui kerge on sportimine. Palavikuga ei tasu küll sportimist ette võtta.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi