valutavad varbad 27.09.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere doktor!
Pöördun Teie poole murega oma ema pärast. Ta on varsti juba 81 aastat vana ja ülekaaluline. Hommikul pole veel väga viga, kuid õhtuks, kui ema on rohkem kõndinud ja toimetanud, hakkavad tema jalapäkad ja eriti veel varbad väga tugevalt valutama ning astumine muutub piinarikkaks. Päka all esineb nahapaksendeid, mida ta aeg-ajalt noaga õhemaks lõikab, aga varbad on täiesti normaalsed. Millest selline valulikkus?
Ette tänades Andres

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mïstan Teie muret oma ema pärst. Saan vastata info ulatuses mida oma kirjas märgite. Kuigi kindlasti peaksite omama ylevaadet ka sydameseisundist, vererohust, veresuhkrust.
Häiriv vaevus vïb olla tingitud plantaarfastsiidist, ehk rahvakeeles tuntud kui kukekannus. Voimalik on ka jalatallavolvi lamenemisest tingitud vaevus, umbes nii nagu esineb lampjalgsuse korral. Soovitan perearstikylastust, kes hindab koike juba täpsemalt. Voimalik on ka polveliigeste kulumisest tingitud valud. Enne kui jouate tohtrijuurde voiks proovida erinevate jalatsitega. Hea peaks olema tugevama tallaga jalats, millel on nii 2-3 cm konts. Ei sobi kootud, ilma tallata sussid, voi ainult ohukese nahktallaga jalatsid, tennised jm. Vaevust aitab selgitada vajadusel ka ortopeed, kes määrab sobivad tallatoed, jalatsid jm.
Nahapaksendid on märk sellest, et jalatsid pole kuigi sobivad.
Loodan, et sain veidi tuua selgust Teie mures.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi