uue perearsti valik 05.04.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tervist!
Minul on teistlaadi mure. Nimelt elan Tallinna kesklinnas ja juba 5-6 aastat on minu perearst olnud Pelgulinna Polikliinikus. Selle aja sees ei ole ma saanud temalt abi, sest analüüse ta mulle ei tee ja nii olen pöördunud viimases hädas hoopis alternatiiv-meditsiini poole (rääkimata sellest, et maksan ju igakuisest palgast ravikindlustust ja mis tundub hetkel anekdoot!). Ma ei sooviks avaldada ühtegi nime, aga kokkuvõttes võin vaid öelda, et minu usaldus arstide suhtes on kadumas "tänu" sellele arstile. Nüüd siis otsustasin otsida uus perearst, kuid ei oska kusagilt peale hakata... Arste on ju palju, aga kuidas või mille järgi valida? Kas Teie, dr Veskimägi, oskate soovitada nt mingisugust arstide andmebaasi või nö foorumit, kus erinevad inimesed räägivad oma kogemustest arstidega?

Meie peresse on oodata ja juurdekasvu ja seepärast tahaks juba laste pärast leida kompetentse ja usaldusväärse arsti, kelle poole võin vabalt pöörduda.

Jään ootama Teie arvamusi ja soovitusi!

Ilusat kevadet soovides ja tervitades,
Kerli

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Kerli !
Esimene asi, mida ma soovitan on minna selle arsti juurde kellega tekkis arusaamatus. Arutage asja, Teie esitage oma argumendid ja arst omad. Kirjast ei selgu, mis küll oli konflikti aluseks kuid küllap võis see olla kas konflikt suhtlustasandil ( sagedasim) või mõni sarnase haiguspildi ja avaldusega seisundi eksikombel mittediagnoosimine. Ma ei taha kolleegi õigustada ega Teie ees pugeda. Kuid kõige õigem on üritada leida lahendus sellesama arstiga. Miks ? Ei ole arsti kes ei eksiks, kes mingil põhjusel ei täida patsiendi ootusi, kelle kirjutatud ravimid ei aita või põhjustavad kõrvaltoimeid. Arsti ja patsiendi koostöö aluseks on usaldus. Kui see on kadunud ühe arsti suhtes, siis samamoodi võib kaduda see paljude teiste suhtes samuti. Ja kujuneb patsiendile kõige koledam mis võib juhtuda: isolatsioon, haiget ei võeta tõsiselt ja sellist patsienti on lihtsam suunata kellegi teise juurde kui ise probleemidesse süüvida. Selle tulemusena kasvab patsiendi nõutus, pahameel ja ka abitus. Ta soovib abi, kuid ta puksitakse samas edasi ja edasi. Kõik on näiliselt suurepärane, sisuliselt on aga see katastroof selle patsiendi jaoks.
Nõdnapalju siis sellest. Kui perre sünnib laps on see rõõmus sündmus. Loomulikult tekib ka veidi muret sellega, et kuidas väikse ilmakodaniku tervis ka on, millisi vaktsineerimisi läbi viia, milliste vaktsiinidega jne jne. Enamus perearstidel on hea kogemus lastega, eriti muidugi neil kes on varemalt olnud päris lastearst. Soovitaksingi oma lapsele sellise perearsti valida. PErearstide andmed peaksid olema üleval Tallinna Linnavalitsuse ja Sotsiaal ja Tervishoiuameti kodulehel, sealt leiate piisavalt teavet.
Esitasin rea mõtteid, eesmärgiks on tuua lepitust Teie ja arstide vahele, konflikt ei too kasu kellelegi.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi