kojukutse 21.03.02 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Kas perearstil ei lasu kohustust kutse peale kodus käia? Meie perearst on öelnud, et tema küll kodus ei käi ja kui laps haigeks jääb sel ajal, kui temal vastuvõttu pole või nädalavahetusel, peab temaga minema haigla vastuvõttu, et küll seal rohud välja kirjutatakse jne. Samas öeldi mulle Keskhaigla vastuvõtust, kuhu

pöördusime mehe kopsupõletikukahtlusega nädalavahetusel, et miks te perearsti koju ei kutsunud.

Tänan!

Arst vastas:

dr Eero Merilind

Perearst

Nõmme Perearstikeskus

Lugupeetud küsija.

Perearsti valik on "elulise" tähtsusega. Perearsti valikul peaksite endale

selgeks tegema millal ja missugustel tingimustel perearst töötab.

Üldlevinud eksiarvamus on, et perearst on 24 tundi töötav arst.

Perearsti tööpäev koosneb 4-6 tunnist vastuvõtust ning 2- 4 tunnist

koduvisiitidele. Üldjuhul saab perearst töötada efektiivsemalt oma

vastuvõtukohas ning 25 aastasele mehele kellel on palavik 37,2

koduvisiiti ei tehta, vaid palutakse tulla arsti juurde. Perearsti töö

on plaaniline töö ning koduvisiite registreeritakse samaks päevaks kuni

kell 11.00. Peale 11.00 saabunud koduvisiidid tehakse ära järgmisel

päeval. Kahjuks olen Teiega nõus, et Eestis on reguleerimata, kuhu saab

pöörduda perearsti töö välisel ajal ning laupäeviti, pühapäeviti ja

riiklikel pühadel. Momendil on tõesti lahenduseks, et haigestumise korral

tuleks pöörduda perearsti poole tööpäeviti ning kui tervis halveneb

nädalavahetusel, siis valvehaigla vastuvõtu tuppa. Erakorralise

haigestumise korral ei ütle oma abist ära ka kiirabi.

Keskhaigla arstide vastuse kohta saaksin kommenteerida, et kolleegid

mõtlesid, et miks te ei pöördunud näitkes reedel perearsti poole, sest

kopsupõletik ei ole selline haigus, mis tekib üleöö.

Usun, et kui pererarstid saavad küsida koduvisiidi eest visiiditasu,

siis ei ole enam ka mingi probleem saada perearsti koduvisiiti ka oma

lapsele.Momendil ei ole Teie perearstil lihtsalt piisavat motivatsiooni,

sest haigekassa finantseering ei tasusta eraldi (kallima) hinnaga

koduvisiiti.

Soovitan Teil oma perearstiga lahti rääkida Teie spetsiifilised soovid

ning kokku leppida tasustamise korras.

Lugupidamisega,

dr. Eero Merilind

perearst