stressi seos kõrge kolesteroolisisaldusega veres 27.01.04 / Perearst

Külastaja küsib:

59. a.N.. Elu on olnud juba vähemalt 6aastat maksimaalse negatiivse stressiga: ööd ja päevad. Rahulikust magamisest võin ainult unistada ja seda ei saa olema niipea. Olen olnud suhteliselt terve ja suutnud tööl oma pingeid välise hea tujuga varjata.
Märkasin aga, et silma alla hakkab kogunema kolesteriinilaiguke. Mõõtsin esmakordselt elus kolesterooli ja see oli 10, 5.
Lugesin dieedipidamisest, kuid minu jaoks tähendaks see esiteks vaevaga saavutatud normaalse kehakaalu kaotamist ja teiseks lisastressi söögiprobleemiga, sest olles niigi üsna vähese söömaga, ei tea, mida sellest vähesestki välja jätta.
KÜSIMUS
1)Kas kestev stress võib olla minu kolesteroolitõusu põhjuseks? Netikirjanduses seda ei mainita.
2)Kas seda kolesteroolitaset üldse võtta tõsiselt kui tervisehäireid pol?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie muret lugedes tekkis minul mõte hoopis kilpnäärme patoloogia suhtes mida võib stress teatud puhkudel küll esile kutsuda. Mõtlen nimelt kilpnäärme alatalitlust. Kolesteroolinumber on nii kõrgre, et kohe kindlasti peaks seda uurima ja ravima. Kui kilpnäärmetestid on korras, siis kuidas on lood ema ja õdede, ka laste kolesterooliga. Võimalik on perekondlik hüperkolesteroleemia.
Ja muidugi võitlus stressiga. Teie ei saa ainult kogu maailmaraskust kanda, jagage seda ikka teistega kah.
Soovitan esimese käiguna perearsti konsultatsiooni, kus saate kõike eelmainituid teemasid täpsemalt arutada.
Head tervist soovides Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Hüperbilirubineemia.

Tere! Mul on bilirubiini tase veres kõrge. Testidel olen käinud. Maksal midagi viga ei ole ja põhjalikud vereanalüüsid on ka tehtud. Arvatavasti on siis Gilberti sündroom. Tean, et see on kahjutu haigus, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Seda seisundit diagnoosib arst uuringute, anamnesi ja arstliku leiu alusel. Diagnoosiv arst annab ka konkreetsed soovitused ravi ja reziimi osas. Loomulikult mõlteb arst ka paljude teiste ...

Loe edasi

kõrge rauasisaldus veres

Tervist ,on selline küsimus, et hemoglobiin on kusagil 165-175 ja raud 45 ning ferritiin 100. Kõik näitajad pidid perearsti sõnul olema normis peale raua(45)
Ei söö rauatablette ega midagi muud ,mis ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tervist
Tegemist võib olla normivarjandiga, kuigi veidi kahtlen ka haiguses nimega hemokromatoos ja -sideroos. Veidi kõrge on ka hemoglobiini tase. Saan soovitada heamatoloogi konsultatsiooni. Selleks ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: