Puugihammustus 27.08.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Eemaldasin puugi kui ta oli end osaliselt sisse söönud. Kahjuks jäid suised peahaava ning nende väiksuse tõttu ei saanud eemaldada ka pinsettidega.
Kas suisete väljasaamiseks oleks tarvis pöörduda arstile? Ilmselt on ka võimalik nakatumisoht borelioosi või entsefaliiti suurem.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Puukidega on lugu keerukam, kui arvatakse. Kolleegid Rootsimaal ei tee näiteks väljagi kui puugisuised peale eemaldamist jäävad nahka. Nad põhjendavad seda sellega, et küll võõrkeha eemaldub ise tasapisi väljamädanemisega.
Ise ma nii rahulik ei oleks, patsient ammugi mitte. Mõistlik on siiski puuk või tema suised eemaldada siis kui see avastatakse. Kiirabisse ewi peaks küll pöörduma, ka pole mõtet öösel võtta ette haiglareisi.
Arvatakse, et puukborrelioosi ja entsefaliidi tekke tõenäosus on suurem alles peale 2 tundi kuni 1 ööpäev puugi nahasviibimisel. Ka see ei pea paika, kuna olen ise kohanud neid tõbesid patsientidel, kes väitsid, et puuk võis nahas viibida vaid paarkümend minutit.
Kui vahetult peale puugihammustust tekib hammustuspiirkonnas punetus ja turse, siis see ei ole puugihaiguse tunnus. Tegemist on nahavigastusest sisenenud mikroorganismidega, mis tekitavad põletiku, pealegi " puuk ei pese hambaid".
Head tervist soovides Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Puugihammustus

Tere...!!!
Juulikuu keskel hammustas mind puuk. Eemaldasin puugi edukalt (Tõenäoliselt kõigest mõned tunnid peale hammustust) ja unustasin selle esialgu. Ent erinevalt tavalisest muutus puugihammustus ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Soovitan nakkushaiguste arsti konsultatsiooni, puugihaiguste diagnoosimiseks vereteste. Sinna peaks saama perearsti saatekirjata.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

puugihammustus

Tere,

olles metsas tööl sain ajavahemikus 20.07-28.07 puugilt kokku 5 korda hammustada ja 28.07 õhtul, peale viimase puugihammustus, kaotasin teadvuse ja tekkisid krambid. 31.07 tehti selgeks( ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Soovitan ikka pöörduda arsti vastuvõtue. Selleks võiks olla esmalt perearst, siis vajadusel mõni kitsama eriala spetsialist: neuroloog, nakkushaiguste arst. Koos leiate ka lahenduse.
Proovidega ...

Loe edasi

puugihammustus

Tere!

Leidsin paar päeva tagasi selja pealt ühe puugi. Hammustuse koht on punane. Täna on punetus küll veidi väiksem, kui peale puugi eemaldamist. Kas praegu on võimalik teada saada (vereanalüüsi ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere Marika !
Praegusel momendil, kui hammustusest on möödas mõni päev, ei näita vereanalüüs suurt midagi. Antikehade teke võimaliku haigustekitaja suhtes võtab aega mõni nädal. Küll aga tasub mure ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: