minestus 24.06.03 / Perearst

Külastaja küsib:

kas tasub ennast uurida lasta?
läksin dushi alla ja olin seal 5 min. seejärel hakkas halb ja kukkusin kokku. peale seda sain jalad alla ja pikutasin veidi. läks nagu 'mööda'. varem midagi taolist pole juhtunud.
seekord polnud ma midagi söönud, ka eelmisel õhtul mitte.
varem olen minestanud ka, seoses vereproovide andmisega, ja 15 aastat tagasi väikses ruumis, kus mul lihtsalt jäi õhku väheseks.
üldiselt olen olnud väga terve. 6 aastat tagasi oli neerudega jama, mingit laadi põletik, mis aga raviti välja.

kas minestamise põhjus on lihtsalt vereringe häire? või võib olla ka seoseid kunagise neerupõletikuga (tookord öeldi, et see võib kunagi uuesti välja lüüa).

praegu olen 22 aastane, naisterahvas

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arvan et Teie minestuse vahetuks põhjuseks võis olla veresuhkru madal tase ( olite ju söömata päris pikka aega), ka see et keha kokkupuutel sooja veega võivad veresooned kiiresti laieneda ja põhjustada niiviisi vererõhu järsu languse, milele järgnebki nõrkemine. Osadele inimestele, valdavalt naised on minestamine ka omane, sellel on ka perekondlik eelsoodumus. Minestust soodustab ka organismi kurnatus ja mõni hiljuti põetud äge hingamisteede viirusinfektsioon.
Kui olete mures tervise pärast, soovitan pöörduda perearsti vastuvõtule, kus kontrollitakse vereõhku, selle muutusi kehaasendist sõltuvalt, tehakse vereproov ( madala hemoglobiini sisaldus ehk aneemia väljaselgitamiseks ) kardiogramm jt. uuringud. Kindlasti uuritakse ka neuroloogiliselt; hinnatakse kordinatsiooni, tasakaalu, reflekse, silmade liikuvust. Kui kõik on hästi siis on minestamine Teie omapära, mida on vaja arvestada nii teil endal kui Teie lähedastel, et vältida tõsisemaid vigastusi.
Head tervist soovides Madis Veskimägi