veidi vale teema, st südamest 12.05.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Vabandan, et esitan küsimuse valest valdkonnast, kuid vastavat siin ei ole! Mul on kahehõlmaline aordiklapp ja esineb vere tagasivool (mõõdukalt). Avastati mõned aastad tagasi, praegu olen 30-aastane naine. Kas kuidagi on endal tunda, kui see tagasivoolu aste suureneb? Kas see avaldub ka kuidagi füüsiliselt (valudes vms)? Nimelt tunnen aeg-ajalt rõhuvat valu kuskil vasakul pool rinnakus, vahel koormusel, vahel peale seda. Kuna elu on kiire ja pingeline nagunii, siis ei tahaks niisuguse "aeg-ajalt" küsimusega perearsti vastuvõtule minna, et kardioloogile saatekirja küsida (pole seal kolm aastat käinud). Või on need lihtsalt tänapäeva elutempost tingitud sümptomid ja neist tuleks mööda vaadata? Lähevad need ju mingi aja möödudes üle. Muidu olen terve, vaid vererõhk kipub õhtuti ja hommikuti pigem madal olema, nt 92/82-85.
Tänan, kui leiate aega vastata!
Soovin kaunist kevadet!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Teie vaevus tundub olema põhjustatud pigem stressist-meeleoluhäiretest kui otseselt südamehaigusest. Aasta-paari tagant võiks hinnata klapiseisundit ehhokardiograafilise uuringuga ( südame televiisor) ja koormuselektrokardiograafiaga. Saadakse rida numbreid mida on tark alles hoida ja aja möödudes nende muutust võrrelda.
Südame kalpirikkele on omane esmalt koormustaluvuse alanemine, õhupuuduse teke ka keskmisel koormusel. Neid nähte peaks endal tähele panema ja vajadusel konsulteerima oma perearstiga edasiste uuringute suhtes.
Head tervist soovides Madis Veskimägi