Mis need tähendavad? 31.01.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Käisin 2019a südamearstil. Rindkerest käib läbi mingi imelik jõnks või judin mis paneb korra võpatuma ehmatab nagu ära, et hing jääks nagu kinni, siuke väga ebameeldiv ja vaatik asi ja ma ei saa aru mis asi see on ( voodis pikali olles lausa tõusen istukile hirmust selle tunde ees) Paar korda on olnud pikemalt see tunne ja siis hakkas lausa pilti eest kiskuma see tekitab tohutu ärevuse ja paanika. Nagu nii olen nõrga närvisüsteemiga ja kardan haiguseid. Kas see võib olla midagi ohtliku?
Südame UH oli nii kirjas: Vasem vatsake:normaalse suurusega. Seina paksus on normaalne, 0,8 cm. Kineetika hea, Üldine süstoolne funktsioon on normaalne, EF 68% Vasema vatsakese diastoolne funktsioon:on normaalne. Vasem koda:normaalne. Parem vatsake:suurus on normaalne. Üldine süstoolne funktsioon on normaalne. Parem koda:normaalne. Ülenev aort:normaalne. Aordiklapp:kolmehõlmaline. Funktsioon on normaalne. Aordiklapi hõlmade liikuvus on normaalne. Mitraalklapp:normaalne. Hõlmade liikuvus on normaalne. Regurgitatsiooni ei esine. Funktsioon on normaalne. Pulmonaalklapp:normaalne. Esineb pulmonaalklapi regurgitatsioon. Trikuspidaalklapp:normaalne. Trikuspidaalklapi funktsioon on normaalne. Kokkuvõte Südame õõned normaalse suurusega, klapid ehituslikult õiged, olulise patoloogiata, vaid triviaalne refluksivool truikuspidaalklapilt. KOpsuringe rõhk normi piires, perikard vedelikuliiata. Vasak vatsake normaalse suurusega. Seina paksus on normaalne, 0,8 cm. Kineetika hea, Üldine süstoolne funktsioon on normaalne, EF 68%Diastoolne funktsioon normaalne. Uuringu ajal rütmihäireid ei näe.

Mis need tähendavad: Esineb pulmonaalklapi regurgitatsioon. Ja olulise patoloogiata, vaid triviaalne refluksivool truikuspidaalklapilt?

Miski ju peab olema mis tekitab seda jubedat tunnet

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kahtlustan, et Teil esinevad südametalitluse vahelöögid ehk ekstrasüstolid. Neid esineb kõigil inimestel- süda lööb õiges rütmis, seejärel tekib vahelöök, peale seda esineb väike paus ja siis jätkub normaalne südametalitlus, selle esimene löök on veidi tugevam. Kui mure suur, siis saab seda täpsustada 24 tunnise EKG uuringu ehk holtermonitooringuga.
Teine teema on arstide keel. Tundlikum inimene võib ikka väga paanikasse sattuda, kui loeb midagi sellist mida kirjeldate: regurgitatsioon ( ehk tagasivool), triviaalne refluksivool ( normipiires olev klapi tagasivool). Teie süda on selle kirjelduse alusel anatoomiliselt terve ja ei vaja mingit rohtu ega operatsiooni. Jäin veidi mõtisklema- kirjelduse algul on lause- esineb pulmonaalklapi regurgitatsioon. See klapp asub südamest väljuvas kopsuarteris. Seejärel on lause triviaalne verevool trikuspidaalklapilt- see on kolmehõlmane klapp, asub parema koja ja vatsakese vahel. Ehk need on erinevad klapid. Seda tuleks täpsustada perearsti ja uuringu teinud arsti poolt. Nõutust võib tekitada lause "olulise patoloogiata". Patoloogia- haigus või haigusõpetus. Võib jääda mulje, et haigus on olemas, kuid see pole oluline. Oluline kelle jaoks ja millal muutub oluliseks. Vabandan, et nii kirjutan. See on õpetlik mulle ja arstidele, kes võivad seda lugeda- kuidas võib mõnede terminitega põhjustada patsiendile täiendavaid kannatusi.
Alati mõjub hästi mõõdukas füüsiline koormus, tervislik toit, hea ööuni, head suhted iseenda ja oma lähedastega.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi