Tugev ülekaal 11.05.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mu isa kohutavalt ülekaaluline. Ta on 57 aastane, 180 cm pikk ja kaalub üle 150 kilo. Täpset kaalu pole teada.
Kas ülekaal võib tingitud olla ainult toitumisest?
Oma perearst soovitas küll dieeti pidada, kuid ta niigi ei söö eriti palju. Ta püüab korralikult jälgida, mida ta sööb, kuid kaal muudkui tõuseb ja sellega kaasnevad tervisehädad samuti.
Ta ema oli ka väga paks. Lõpuks ta ei suutnud isegi käia. Meeletult ta ei söönud, vahest isegi ei kodus eriti midagi süüa.
Kas ülekaal võib olla tingitud organismi iseärasustest? Mida võiks ettevtta peale dieedi?
Ostsin talle nüüd neid Bio-Cla kapsleid, kas nendest võib midagi kasu olla?

Kristi

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Kristi
Mõistan hästi muret isa pärast. Kui ülekaal on perekondliku eelśoodumusega, siis sinna suurt midagi teha ei saa. Kehakaalu saab alandada kahel moel: kas süüa väiksema kaloraaziga toitu või liikuda rohkem. Parem on kombinerida nied kahte võimalust. Tavaliikumine ohustab aga liigeseid, seetõttu soovitaks Teie isale võimalusel ujumist 1-2 tundi järjest 2-3 korda nädalas. Võimalik on ka jalgrattasõit sobiva ratta olemasolul. Üksikjuhtudel võib kõnealla tulla rasva kirurgiline eemaldamine, kuid see kuulub reeglina kosmeetilise protseduuri valdkonda ja selle eest haigekassa ei maksa. Isegi kui saavutaks kehakaalu peatumise oleks tegemist juba võiduga, edasi soovitaks kehakaalu alandada 1-2 kg kuus. Kui jätkub visadust, õnnestub Teie isa normkaalu viia tema 60 juubeliks. Edasi oleks aga 20-30 aastat täisväärtusliku elu. Selle nimel tasub pingutada juba täna. Erinevatesse toidulisanditesse ja kapslitesse mina eriti ei usu. Suur soov ja visadus on määravam.
Head tervist soovides Madis Veskimägi