Tihti esinevad peavalud 05.12.14 / Peavalu

Külastaja küsib:

Kas sellised peavalud jäävadki püsima? Kas valuvaigistav ravim on ainus lahendus?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
selliseid peavalusid me saame kontrolli all hoida mitme soovitusega, enamasti on efekt parem, kui ravi on kompleksne ehk lisaks ravimile muudab inimene elustiili, hakkab regulaarselt käima trennis, vältima teada olevaid ja temal peavalusid esilekutsuvaid faktoreid (näiteks, teatud toiduained, magamatus jms), vajadusel teeb koostööd füsioterapeudi ja psühholoogiga. Seega, teisele küsimusele saab vastata: ei, ravim pole ainus lahendus, kuid see paraku kipub olema kõige efektiivsem, mistõttu igale inimesele sobiva "õige" ravimi leidmine onsamuti 1 osa ravist.
Olles öelnud, et me oskame meie ajal neid peavalusid kontrollida, peab märkima seda, et see kontroll ei pruugi alati olla täiuslik ja me ei saa välja ravida haigust ennast. Seetõttu peavalud võivad jääda korduma (mitte püsima, mis arstlikus mõttes tähendab ööpäevaringset pidevat peavalu), kuid raviga on nende kordumist võib viia vägagi minimaalseks.
Lõppu, kommentaari korras, saan öelda ka seda, et osa peavalusid võivad vanusega täiesti spontaanselt ise ära kaduda. Kuid ma ei soovitaks jääda vaid ootama seda võimaliku stsenaariumi, sest, esiteks, nii ei pruugi juhtuda, me ei tea kellel ja miks peavalu ühel hetkel ise enesest kaob, teiseks, see "ooteaeg" võib olla pikk ja vahepeal võib elukvaliteet korralikult kannatada saada. Aga aktiivne ja kompleksne ravi suudab just parandada elukvaliteeti ning teha seda märkimisväärselt!
Lugupidamisega
M. Braschinsky