Peavalu, käe tuimus ja kõnehäire 28.01.14 / Peavalu

Külastaja küsib:

Mure peavaluga, sooviks teie arvamust. Mul pea väga tihti ei valuta, aga kui siis hullult. Algul tekivad silme ette nägemishäired-nagu oleks pildistades välk silma jäänud, siis juba tean, et pea hakkab valutama. Kuid viimane kord oli üpris hirmutav, nimelt muutus mul parem käsi tuimaks ja ma ei suutnud enam vestelda, ei leidnud õigeid sõnu. Kas see on ainult peavaluga seotud või võib sellest ka insult tekkida? Olen ka kuulnud, et teatud rasestumisvastaseid tablette pole soovitatav peavalude puhul kasutada. Loodan, et oskate vastata.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
selliseid kaebusi võib anda auraga migreen. Küll aga enne lõpliku diagnoosi püstitamist peaks täpselt teada nii nende sümptomite kestvust, ajalist seost peavaluga kui ka peavalu enda kohta käivat infot (valu lokalisatsioon, iseloom, tugevus, valuga kaasuvad teised sümptomid jms). Kui tegemist on auraga migreeniga, siis soovitatakse vältida östrogeene sisaldavaid hormonaalseid preparaate (enamus rasestumisvastaseid), kuna selline kombinatsioon (auraga migreen ja östrogeenne kontratseptsioon) tõstab kordades tromboosi (s.h. insuldi) riski.
Kui Teil varem on olnud teistsugused peavalud ja selline väljendus on "uus nähtus" (s.t. varem selliseid pole kunagi olnud), siis oleks mõistlik konsulteeruda neuroloogil, kes otsustab täiendava diagnostika vajaduse üle.
Lugupidamisega
Mark Braschinsky