Migreen ja hormoonspiraal 16.09.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 43a, auraga migreenik(25.a), kasutan Zomigit. Kaheksa kuud tagasi paigaldati mulle ravi otstarbel hormoonspiraal ja sellest peale on migreenihood väga sagedaseks muutunud. Kui muidu oli aastas 6-7 korda, vahel lausa pooleaastased pausid, siis nüüd on iga kuu ja viimased kolm korda lausa kahe nädalaste vahedega! See häirib igapäevast elu, sest tavaliselt jääb kõik pooleli ja pean pimedas ja pikali olema. Mõni hoog on kerge, 3-4 tunni pärast suudan ringi käia, aga kord aastas on ikkagi 24h ja rohi ei aita. Kas põhjuseks võib olla hormoonspiraali kasutamine? Elumuutust ei ole selle 8kuu jooksul olnud, üritan tervislikult toituda, liigun palju, ei suitseta. Pean migreenipäevikut, kus leiab konkreetseid tekkepõhjuseid küll-juustuga liialdamine, ere päike, tugev füüsiline pingutus, närvitsemine jne, aga samas mitte alati need ei põhjusta. Veel tahaksin küsida migreenirohu kohta, kasutan Zomigit vist 7a, suurema peavalu võtab alati ära, aga iiveldama ajab ja metallimaitse on suus. Kas teatud aja järelt peaks teisi rohtusid katsetama?
Ette tänades

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Hormonaalsed muutused mõjutavad migreeni teket, kuid hormoonspiraal ei peaks olema migreeni sagedaseks muutumise põhjus. Aeg-ajalt ongi perioodid, kui migreenid sagenevad. Kui probleem Teie elukvaliteeti oluliselt mõjutab, peaks pöörduma neuroloogi juurde, vaatama Teid üle ning vajadusel alustama profülaktilist ravi.
Ravimitest soovitan proovida ka frovatriptaani, mille kõrvaltoimed on minimaalsed, kuid selle toime algus on võrreldes zolmitriptaaniga veidi hilisem. Samas toimib frovatriptaan kuni 26 tundi.

Lugupidmisega,
Liis Sabre