Pea paks ja vahel valutab 22.01.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere

Umbes kaks kuud tagasi (täpselt ei mäleta) hakkasid natuke imelikud valud peas. Pea erinevates kohtades sellised nagu "närvi tukslemise" moodi valud, mis ei olnud otseselt väga valusad, kuid ebamugavad siiski. Need ei olnud igapäevaselt kuid aeg-ajalt esinesid. Nüüd on läinud see pigem üle tundeks, et "pea on paks otsas" ja just eriti kukla ja kaelapiirkonnas, tundub nagu oleksin pinge ja rõhu all. Vahepeal esineb ka neid väikesed valu tuiklemisi aga mitte väga tihti. Lihtsalt väga ebamugav tunne on. Samuti on tunnen silmades sellist teatud pinget ning tunnen, et silmad on väsinud ja pinges, eriti pärast pikka päeva arvuti taga veetes. Hommikuti ja üleüldse pärast magamist on kergem ja parem. Mingeid muid kaebusi ei ole. Mainin ka ära et kunagi lapseeas kandsin ma prille. Käisin eelmine nädal ka perearsti juures, just selle ebamugavus tunde pärast peas, mõõdeti vererõhku ning andsin vereanalüüsi. Vererõhk oli kõrge (ülemine 144, alumist kahjuks ei mäleta), vereanalüüs oli muidu korras, kuid rauasisaldus olla väga väike. Perearst soovitas esmalt minna silmaarsti juurde. Käisin ka silmaarsti juures, silmarõhk oli normaalne, kuid ilmselt on silmadel siiski mingi miinus, pean minema tagasi ja võimalik, et kirjutatakse välja prillid. Tegin ka väikese "katse" kodus, veetsin kolm täispikka päeva täiesti eemal arvutist, ning olek peas läks tegelikult paremaks. Muidu 22 eluaasta jooksul on mul peavalusid esinenud väga harva. Siit siis ongi minu küsimus, kas mul võib olla selline ebamugavus ja pinge tunne stressist (hetkel on ka väga stressirohke periood elus, ülikooli lõpetamine) või võib põhjus milleski muus olla. Peaksin siiski neuroloogi vastuvõtule minema?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
kui sain õieti aru, siis kaebus on igapäevane, s.t. ilma selle kaebuseta pole teil viimase umbes 2 kuu jooksul polnud ühtegi päeva? Kaasuvalt leitud normis kõrgenenud vererõhk. Kuna kõrgenenud vererõhk võib avalduda peavaludena, siis esimesena soovitan saavutada kontroll oma vererõhu väärtuste üle. Selleks tuleb alustada koostööd perearstiga (esialgu diagnoosi kinnitamine, edasi ravi alustamine). Selle taustal saab hinnata kaebuste muutust.
Sarnaselt võib avalduda primaarne peavalu vorm - pingetüüpi peavalu, mis on harva algselt krooniline ehk antud juhul igapäevane. Viimasel juhul räägitakse nn. uuest igapäevasest püsipeavalust, mida klassikaliselt diagnoosib neuroloog, kes vajadusel võib teostada täpsustavaid uuringuid, et välistada muud orgaanilist patoloogiat. Orgaanilisele patoloogiale viitavad nii lühikese kaebuste esinemise korral nende progresseerumine või süvenemine - ma saan aru, et teil on pigem viimasel ajal paremaks läinud.
Stress on mittespetsiifiline peavalude esilekutsuja, kuid kõike ajada pingelisele eluperioodile on sageli kohatu. Tuleb üle vaadata ka füüsilise aktiivsuse osa - kui sageli käite trennis jms. Kui peata sageli töötama arvutiga, siis väga soovitan teha sageli pause, et ennast liigutada - iga 15-30 minuti tagant teha mõneminutilise liigutamisepausi võib ära hoida palju pingetüüpi peavalusid, kuna viimased ongi tingitud kaelalihaste ülemäärasest pingest, mida Te olete samuti kirjeldanud.
Lugupidamisega
M. Braschinsky