Imelik peavalu ja kõnehäire 05.09.19 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere! Probleem siis selline, et juuni lõpus/juuli alguses algas järsku imelik tugev peavalu. Sellele kaasnes veel parema poole tuimus ja nagu selline sipelgatunne (kuna mul migreen ka diagnoositud ja tihtipeale sureb ka ss mõni käsi v miski ära ja ei pidanud seda imelikuks) aga siis kaasnes ka kõnehäire, kuna olin üksi kodus ss üritasin iseendaga rääkida aga ei saanud sõnu korrektselt suust välja, ka telefonil ei suutnud koodi maha võtta, et kiirabisse või kuhu iganes helistada, ometigi on mu kood 4 sama nr ei tulnud ma selle kirjutamisega toime, ühesõnaga mu kõne oli siuke katkendlik ja väga segane, aga möödus mingi poole h jooksul, nüüd uurides sellest vaatasin, et tegu võis olla mini-insuldiga. On see nii noores eas üldse võimalik? Kas on põhjust ja mõtet nüüd sellepärast arsti poole pöörduda?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
kaebuste iseloom on selline, mida sageli kogevad auraga migreeniga inimesed. Samuti sobib migreeniaurale kaebuste kestvus. Lõpikult võiks migreeni aurat kinnitada kaebuste tekkimise/arenemise iseloom - kui insuldi korral tekkivad reeglina kõik sümptomid korraga ja ühemomentselt, siis migreeni aura kaebused tavaliselt arenevad minutitega (näiteks, surin vms tundlikkusehäire "levib" mööda kätt/nägu/jalga ja/või kõnehäire tekib mõned minutid varem/hiljem). Kuna auraga migreeni peetakse ainsaks migreeni vormiks, mis võib olla seotud kõrgema trombide tekkimise riskiga, siis kindlasti soovitatakse vältida muid trombide teket soodustavaid faktoreid, s.h. suitsetamine, horminaalsete rasestumisvastaste (mis sisaldavad nn. östrogeene) preparaatide kasutamine jms. Igal juhul on soovitatav olla oma haigusega maksimaalselt kursis, tunda migreeniga kaasuda võivaid kaebusi, haiguse iseloomulikke tunnuseid, ravi aspekte ning migreeni atakke provotseerivaid faktoreid. Kasuks tuleb peavalupäeviku pidamine. SA Tartu Ülikooli Kliinikumis töötab peavalukliinik, kus haigeid nõustavad ka kvalifitseeritud peavaluõed. Soovitan panna ennast konsultatsiooniks kirja ja tulla kliiniku neuroloogi konsultatsioonile, kes suunab Teid peavaluõele.
Lugupidamisega
M. Braschinsky