Peavalud 07.02.19 / Peavalu

Külastaja küsib:

Olen hädas juba pool aastat peavaludega. Juulis hakkas järsku tugev pulseeriv, torkiv peavalu, mis esines vasakul peapoolel. Valule lisandus tugev survetunne peas. Mõni päev valu ei ole, ainult surve.
Neuroloog pani diagnoosi: aurata migreen. kirjutas raviks indometi, amitriptüliini ja lyricat(lyricat võtsin ainult 3 päeva, tekkis tugev pearinglus ja ei saanud jätkata). Kohati ravimid aitasid ja ka valud vähenesid.
Sügisel tekkis lisaks peavalule ja survetundele ühel hetkel ka kaelakangus paremal poolel. Mõningatel päevadel on olnud ka iiveldust ja süda paha, oksendanud ei ole. Suvekuudel valutas kohati vasak kõrv ja kuulmine vähenes.
Survetunne/valud on olnud nii tugevad, et segavad igapäevaelu ja kõige lihtsamaid toimetusi. Süvenevad füüsilisel koormusel, st. igasugune treening on olnud siiani välistatud. Magades valu ei ole olnud.

Teise neuroloogi juures sai teostatud peaaju MRT, milles ainuke võimalik probleem: Vas. põskkoopas ja etmoidides on limaskest ebaühtlaselt paksenenud. Radioloog arvas, et võibolla põdesin rinosinusiiti?

Mõneks ajaks valud kadusid ja käisin kiropraktiku ja füseoterapeudi juures, kes aitasid kaelavaludega. Kuid abi on lühiajaline ja valu tuleb varem või hiljem tagasi.
Peale mitmekordset visiiti tekkis taaskord pähe (seekord pealaele ja otsmikukohale, terve pea ulatuses) valu. Lisaks "kiilus" kael kinni, füseoterapeut arvas, et tegu kaelalihaste ja sidemete põletikuga.

5 a. tagasi oli ka kergem peapõrutus vasakul peapoolel (kukkumisest)Minestamist/oksendamist ei olnud. Sai tehtud samuti peast pilt ja oli korras.

2017.a. juunikuus olid samasugused valud, nagu praegu (ilma kaelakanguseta) ca. 2 nädalat, kuni kaelale (vasakule poole) tekkis sügelev villiline moodustis (herpes). Perearst kinnitas ja sain raviks valtrex 500mg ning xefo rapid 8mg.
Valud peale seda ravikuuri kadusid ja kadus herpes kaelalt.

Nüüd on valud aasta hiljem tagasi ja püsinud juba pool aastat. Ei tea enam mida teha või kelle poole pöörduda. Elukvaliteet on kordades langenud. Varem tegin aktiivselt sporti ja olin muidu terve. Mida mina ei mõista - kuidas ükski ravim ei ole aidanud? Ei taha enam ühtegi ravimit sisse süüa ka, sest tekib hirm juba mida nende ravimite tarbimine võib tervisele tulevikuks teha…

Viimane perearst kirjutas neurontin 300mg, sest arvas, et tegu võib olla post herpeetilise neuralgiaga. Olen võtnud 2 nädalat. siiani paremaks ei ole läinud. Lisandunud on valu vasaku kõrva taha, terve vasaku peapoolel on luu katsudes valus.
Minu küsimus: kas need pidevad ja tugevad peavalud võivad taaskord tähendada vöötohatisele eelnevat seisundit? Kohati on sügelenud kukal samast kohast aga herpest, kui sellist veel välja ei ole löönud.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
teie peavalude kirjelduse juures tahaksin teada veel mitmeid nüansse enne, kui saaks täpsemalt pakkuda millega tegu on. Osa kaebusi viitab selgelt migreenile, osa - mitte. Kindlasti oleks parem, kui saaksite tulla konsultatsioonile. Mis puudutab soovitusi, siis kõik ravimid, mis Teile on kirjutatud on efektiivsed rohud ühele või teisele seisundile, kusjuures amitriptüliin on nendest kõige universaalsem ja enamasti esimene valik. Samas nende toime reeglina tuleb alles peale 1-3 kuulist tarvitamist, mistõttu ei saa lühema perioodi tarvitamise korral teha mingeid lõpülikke järeldusi ravi toimimise või mittetoimimise osas. Loomulikult, kui on probleemiks ravimi taluvus ehk talumatud kõrvaltoimed, siis tuleb ravi lõpetada varem, kui 1-3 kuud ja valida asemele muu ravi. Hea on see, et pea uuringud on korras - ohtlikke patoloogiaid oleks MRT kindlasti esile toonud. Kõik see antud juhul kokku tähendab, et kõige paremini saaks edasi otsese plaanilise konsultatsiooni teel. Senini kindlasti soovitan pidada regulaarselt peavalupäevikut, märkides üles peavaludega päevad ja valuvaigistite tarvitamisega päevad, kusjuures valuvaigisteid ei tohiks kuus tarvitada enam, kui 10-15 päeva!
Lugupidamisega
M. Braschinsky