Peavalu, pearinglus 23.05.12 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere, kukkusin jaanuarikuu lõpus mootorsaanilt, kiirabis käisin. Diagnoositi peapõrutus ja kästi puhata. Kuu aega hiljem oli esimest korda ärgates tasakaaluhäired, pidin toetuspinda otsima. Peale söömist kadus see probleem ära. Pühapäeva öösel 20. mail hakkas jubedalt paha, külje peale keerata ei saanud, selline tunne, et peas keerab midagi ringi (pearinglus) ja iiveldus. Ja nüüd on olnud kõik hommikud tasakaaluhäired. Kuna viibisin pühapäeval palju päikese käes, kahtlustasin päikesepistet, aga kas tasakaaluhäired võivad sellega seotud olla?

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Ka kerge peatrauma järgselt (mis pildi järgi ei haara peaaju, pole mingeid ajutrauma tunnuseid) võib tekkida peavalu, mis aga peab olema ajalises seoses traumaga (algus vähemalt 1-2 nädalat traumast). Samas võivad kaasneda ka paljud muud kaebused, nagu liigne ärrituvus, mäluhäired, väsimus ning pearinglus. Nende viimaste osas pole kindlat seisukohta, millal need peale peaksid hakkama.
Teie kirjelduse järgi peavalu polegi, on vaid häiriv pearinglus. Mulle tundub, et päikesepistega asi seotud pole, pigem selle sama kerge peapõrutusega. Kindlasti oleks vajalik uurida, kas kuulmine on normis, sest on teatud sisekõrva haigused, millega kaasneb hootine pearinglus, iivelduse ja oksendamisega ja samas ka kuulmise langus. Esimese pearinglushoo korral aitas söömine - arvestades Teie noort iga, kas sööte piisavalt, ega varasemalt pole olnud veresuhkruga probleeme? Sest ka madal veresuhkru tase tekitab pearinglust! Soovitan seda perearsti juures kontrollida.
Aga hetkel jääb mulle siiski arvamus, et kaebused on tingitud peatraumast. Suvi on tulekul, oluline on stressivaba õhkkond, puhkamine ja teotav keskkond - need kaebused kaovad varem või hiljem. Kui aga ka peale suve tunnete, et kõik on endine, siis soovitan neuroloogi vastuvõttu. Ja nagu vastuses eespool mainisin, kontrollige end veresuhkru ja sisekõrva probleemi osas.
Lugupidamisega,
Liis Sabre