Peavalud 23.02.02 / Peavalu

Külastaja küsib:

Kannatan juba 1,5 aastat peavalu käes. Valu esineb pea tagumises osas üleval pool ja on rõhuv, tundub nagu oleks mingi osa peast "halvatud". Kuna ka kael valutas, tehti kaelast röntgen, et selgitada kas peavalu on sellest tingitud. Ühe arsti arvates polnud häda midagi ja tema sõnul ei saa peavalu olla sellest tingitud. Teine arst (manuaalraviga tegelev)aga leidis, et üks kaelalüli pidavat viltu olema. Neelasin siis paar kuud esimese arsti kirjutatud antidepressante ja käisin teise arsti juures manuaalravi saamas. Paraku ei ole peavalu aga senini kadunud ja kui ma täna järjekordselt tugeva valu peale üles ärkasin, mõtlesin, et selles ravis peab midagi ikka väga viltu olema.
Kolmas arst, kelle poole pöördusin, soovitas tegeleda kehakultuuriga ja ujuda (kusjuures eelmine oli just öelnud, et spordialadest ujumisega ei ole mõtet talvel tegeleda, sest peale seda võib pea kergesti külma saada). Peale spordi tegemist on aga olukord hoopis hull, see annaks nagu pingetele peas veel suuremat jõudu juurde.
Kompuuterdiagnostiga pole ühegi arsti arvates vajalik olnud, nad on lausa selle vastu, küll aga on see vajalik minu arvates. Sest minu arvates ei tohiks arstid sellist asja keelata, kui nad ei suuda ilma täpsema diagnoosita välja pakkuda mitte ühtegi ravimisviisi, millest reaalselt kasu oleks. Niisiis - mida peaks tegema selleks, et arst nõustuks mind kompuuterdiagnostikasse saatma või on peavalu põhjuste väljaselgitamiseks mingi muu võimalus. Ei tahaks uskuda, et selles vanuses (32) on peavalu normaalne, igapäevane nähtus.

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Küllalt sageli esinev igapäevane peavalu ei ole loomulikult “normaalne” nähtus. Enamasti ei ole peavalu põhjuseks raske peaaju haigus – näiteks kasvaja, vaid kogum teisi erinevaid tegureid. Üks võimalik põhjus – probleemid kaelaga – on märgitud ka Teie kirjas. Röntgenuuring võib olla teatud juhtudel vajalik, kuid korrelatsioon ealiste muutuste ja valu vahel ei pruugi olla kuigi suur. Teie vanuses (31) ei tohiks ka veel lülisamba kaelaosa degeneratiivsed muutused kuigi olulised olla. Antidepressandid kroonilise valu korral on näidustatud, eriti soovitatakse amitriptülliini. Kehakultuur üldiselt ja eriti spetsiaalsete ravikehakultuuri harjutuste tegemine on tavaliselt väga soodne.
Teie kaebuste püsimise põhjust kirja teel öelda ei saa. Kompuuterdiagnostika ei näita otseselt valu põhjust. See on protseduur organismi “ehituslike” probleemide väljaselgitamiseks. Sellepärast ei ole kompuutertomograafiga uuringule pääsemine eesmärk omaette. Ennekõike peab olema uuringu kliiniline põhjendatus ja selge eesmärk, mida otsida või mida välistada. Teie terviseprobleemid võtab kokku ja teeb ravisoovitused arst, mitte aparaat. Arstiga muidugi peab olema usalduslik suhe