Peavalu diagnostika 30.09.01 / Peavalu

Külastaja küsib:

Kas ja kus on konkreetselt võimalik teha peavalu
diagnostikat? Arstide "peale vaatamise" diagnoos on ju ainult oletuslik! võimalusel vt.ka rubriiki "jagage oma kogemusi" kirjutatud teksti 2001.9/30 mall.

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Peavalude diagnostikat ei saa teha skeemi kohaselt inimene masinasse ja masin annab vastuse.
Peavaludega inimesi on populatsioonis ligikaudu 90%, migreenihoogude all kannatab umbes 30% inimestest. Viitavate sümptoomide puudumisel ei tooks kompuuteruuringud nendel esile peaaju kahjustust, mis oleks seostatav peavaludega.
Põhiliselt tugineb peavalu erinevate vormide eristamine valude kirjeldusel. Uuringud aparaatidega – kompuutertomograafia, magnettomograafia – on vajalikud “sümptomaatilise” peavalu kahtlusel. Teatud sümptoomide ilmnemisel ei jäeta vajalikku uuringut tegemata, mõnikord leitakse ka peavalu konkreetne põhjus.