Peavalud 13.03.01 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tugevad peavalud kestavad ca 2 aastat, sagedusega umbes kord kuus 2-3 päeva vältel. Valutavad punktid on silmast 1-2 cm madalamal nina kõrval, kulmu kohal, meelekohas, kõrva ees ja kõrva taga mõnikord kuni kuklani. Esialgu ravis jaoskonnaarst neid diclofenaciga.Aasta tagasi pöördusin neuroloogi poole, kes kirjutas erinevaid valuvaigisteid, sh. migreeni ravivaid.
Kuna tegemist näis olevat kolmiknärvipõletikuga
(jaosk. arsti arvates; kuid mida neuroloog väitis enne 60. eluaastat mitte esinevat) hakkasin lisaks kasutama viinakompresse ja soojenduskotti. Paraku valud kordusid omasoodu ja sagenesid veelgi. Neid käivitavaks faktoriks näivad olevat tuul, nutmine, närvipinge, ka kael kõveras kõhuli magamine.
Lisaks käisin uuringutel nina-kurgu-kõrvaarsti, hambaarsti ja näo-lõualuukirurgi juures. Vasakus põsekoopas (valud on enamasti vasakul)leiti väike tsüst, mida võib põhjustada ülemine lõikumata tarkusehammas ülalõualuus. Soovitati eemaldada tarkusehambad vasakult, nii alumine kui ülemine.
Paraku jõuti tunniajase operatsiooniga eemaldada (sept.2000) vaid alumine ning seejärel lõppes selleks aastaks plaaniliste op. raha.
Teist op. pole riskeerinud ette võtta, kuna op. järgselt muutusid valud kohutavaks kõigi 3 kolmiknärvi haru piirkonnas (arvati, et alumine haru sai op.-l vigastada) ning see kestis kuu aega. Kangeim ravim, mida kirjutati, oli tramadool. Paraku ei leevendanud ükski määratud valuvaigisti valu, mis võtab jalust nõrgaks ja "peast segi".
Lõpuks kirjutati mulle karbamasepiini (näo-lõualuukirurgi poolt!), mis näis ainsana toimivat. Vahetasin ka neuroloogi. Teine neuroloog määras kaelaröntgeni, millest selgus 2. ja 3. kaelalüli vale asend - kael on kergelt "tagurpidi" kõver. Ravina pooldas ta vaid Cipramili ning ravivõimlemist ning massazhi kaela-õlavöötmele. Hullemast op.-le järgnevast perioodist olen üle saanud, kuid valud korduvalt endiselt, hõlmates senisest enam kuklapiirkonda.
Praegu käin teist kuud nõelravis. Esialgu parandas see tunduvalt üldist enesetunnet, samuti
kadusid pesitseva põletiku sümptomid. Paraku gripiga 2 näd. tagasi saabusid ka valud tagasi ning praegu on igapäevaselt tunda mõningaid torkeid ja hellust vaskul pool peas.
Kas karbamasepiin peaks olema õige ravim?
Olen tarvitanud tegelikult väga väikseid annuseid, mitte üle 50-100, max 150 mg ööpäevas,ning pole teinud pikka kuuuri, kuna ta teeb kohutavalt uimaseks ning tööl käia (teen keskendumist nõudvat vaimset tööd) on ilmselt võimatu, kui võtta rohkem.
Kas ja kuidas oleks seda põletikku võimalik täiesti välja ravida? Ta on kestnud juba küllalt kaua ning valutav piirkond on laienenud, eriti kuklasuunas.
Olen kuulnud, et tehakse ka operatsioone? Milles see seisneb ja millised on riskid?
Kas need valud võivad seotud olla kaelahädaga ja lihaspingega?
Töötan 8 t. päevas enam-vähem sundasendis arvuti taga.
Vabandust, et kiri sai pikk.
Kui on mingeid soovitusi-juhatusi, oleksin tänulik.

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Tänan põhjaliku kirja eest. Te märgite, et täiendav informatsioon ei ole Teile vajalik. Sellepärast ei hakka ma üle seletama kõiki Teie haigusloo aspekte. Põletikuga Teil ilmselt tegemist ei ole. Kolmiknärvi valud võivad esineda ka enne 60 eluaastat, kuid need on tüüpiliselt ülitugevad ja väga lühikest aega kestvad. Teie valude kirjeldus on erinev. Kolmiknärvisüsteem näopiirkonna valude levikus ja tekkes on oluline. Vallandavad põhjused võivad olla erinevad – katkised hambad, põskkoopa tsüstid jne. Need probleemid on Teil lahendatud. Karbamasepiin on õigesti valitud preparaat, see on valikravim kolmiknärvi valude või ka krooniliste näovalude puhul. 100 mg on väga väike annus. Ravimi kasutamisel tekkivad kõrvalnähud võivad olla sellised nagu kirjeldate, kuid sageli harjub organismi ainevahetus ravimiga ja kõrvalnähud taanduvad. Kas kasutasite preparaati pidavalt, igapäevaselt ja mitte siis kui valutas? Mõnikord tõesti põhjustab karbamasepiin nimetatud kõrvalnähtusid ka väikestes annustes ja siis ei saa preparaati tarvitada. Sellisel juhul võib olla kasu amitriptülliinist.

Näidustusi operatiivseks raviks kirjast ei selgu.
Sundasend päevast päeva, kuust kuusse on väga paha. See on täenäoliselt väga oluline Teie kaebuste püsimises. Minu nõuanne on lihtne – parandage tööasendit, võimelge (harjutused taastusravi arstilt). Nende soovituste täitmine on raske, kuid tungivalt vajalik.