Väga tugevad näonärvi valud (ravid ei aita, kestnud 4 kuud) 16.05.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Vabandan, et tuleb pikemat sorti jutt.
Alustan, kogu info mõttes, täiesti algusest. Jõuan kirja jooksul ka neuroloogia-alase mureni.

Detsembris 2022 jäin haigeks. Tõesti hoian end väga ja olen rahulikuma elustiiliga, kannan ühistranspordis maski, hoolitsen hügieeni eest, rahulikus tempos liigun ka väljas (jalutuskäigud), hommikuti võimlen toas, talvel käisin soojalt riides, ka nüüd hoian end jne., ainus rahvarohkem koht, kus üldse käin, ja sedagi harva, on pood. Võtan vitamiine, hoian immuunsust, toitun tervislikult jne. Lihtsalt, et näidata, et ma ei ole hooletu ja ise kuidagi endale meelega sellist seisundit ei põhjustanud.
Haigus oli: terve päev oksendamist (kiirabi siiski lõpuks ei kutsunud, kuigi mõtlesin küll vahepeal, et enam ei suuda), palavik (kuni 38,5), nohu, nina kinni, kurk valus, meeletu nõrkus jne. Ühesõnaga, ikkagi väga raskekujuline viirus. Koroona ei olnud. Haigus kestis kokku oma kaks nädalat. Taastusin ikkagi päris hästi. Turgutasin end kummeliteega, võtsin vitamiine edasi, tarbin iga päev soovitatud koguse vett, vältisin uuesti haigestumist, vältisin külmetamist jne.

Veebruaris 2023 jäin uuesti haigeks. Samad sümptomid. Erinevusega, et nohu ei olnud. Ja kurk ka valus ei olnud. Oksendasin väga palju. Sain ikkagi omal jõul ja ravimitega kuidagi hakkama. Valuvaigistid ja palavikualandajad aitasid. Palavik taas kuni 38. Aga pärast kahte väga rasket päeva läks kergemaks. Ja viie päevaga haigus taandus. Ei olnud koroona. Ka nüüd olen teste teinud, ei ole koroonat olnud. Ka gripi osa testist andis negatiivset tulemust. Küll aga tekkis veebruaris, paariks päevaks haigusejärgselt väga tugev ja nägemist tuntavalt segav virvendus silme ees. Mustad ja valged virvendavad täpid. See lõpuks taandus. Vahepeal, väga harva, on see väga kergelt ka nüüd tagasi tulnud, aga on siis taandunud.

Siis algasid valud paremas näopooles, mis ajaga (olenemata ravidest), on hullemaks läinud. Vahel on mõni kergem päev ka, kus rohi isegi aitab ja on kergem olla. See on kokku kestnud varsti juba 4 kuud. Valud näos: kiirgab kõrva taha, harva ka mööda kaela alla, vahel on kulm valus, vahel on mõned (ilmselt närvipunktide kohad) pealael, paremal pool, hellad. Aga põhikoht, kust valus on ja kuhu kiirgab väga tugevalt kõrvetava tundega närvivalu, on parema poole lõuajoone all. Kohe tunnen füüsiliselt, et sealt seest on paistes (mitte suu ise ega ka lümfid mitte, vaid, naljakas nii öelda, aga paistes on just keha seest kuskilt sealt). Valud on põletavad, tugevad ja kestvad (s.t. et tegemist ei ole sekundiliste või minutiliste valusööstudega, vaid ikkagi päev läbi valutab). Vahel tunnen nagu oleks ka parema poole keel alt kuidagi tuimem. Maitset tunnen, lõhna tunnen, kui keelt katsun, siis tundlikkus on olemas, aga veidi selline tunne, nagu on siis, kui tuimestavat kreemi kuhugi peale pannakse. Valutabki just sealt lõuajoone juurest. Ja selle koha kohal, suu sees, sinna tekib vahel selline haavand, mis kipitab ja on valus. Nagu oleks sisse lõiganud, aga tegelikult ju ei ole. See valu (10-palli süsteemis), hullemal päeval, on 9. Kergemal päeval 5. Ja siis skaala, mis sinna vahele jääb, enamasti 7-8. Ma küll hoian end väga, aga ainult kodus ei saa ju ka istuda. Jalutan rahulikult õues, ka soojal ilmal sall kaelas ja pikad varrukad, pikad püksid, soojad jalanõud. Sest väiksemgi tuuleke muudab nii tundlikuks. Ja kui neid asju seljas ei oleks, siis oleksid pärast meeletud valud. Vahepeal on olnud palavik 37,2. Siis valuvaigistiga see taandub. Kasutan Efferalgan (veeslahustuv) 500mg (üks väga vähestest, mida mu magu kannatab). See aitab mõneks tunniks. Ja siis on palju päevi, kus palavikku ei ole üldse. Ka ei higista ma meeletult, mida võiks arvata, kuna kannan suveilmadega salli ja pikki varrukaid :). Et sealt ma lisakülma juurde ei ole saanud. Võtan väääga rahulikult. Olen hetkel ka töötu ja sellises seisundis kuskil uues kohas alustada ei suuda. Välitemperatuur, mis varem oli mu jaoks ehk kuum, enam seda ei ole, sest minu tundlikkus, et juba on jahedam olla ja näol on tundlik, algab nüüd palju soojemast kraadist kui aasta tagasi.

Mis arstide juures olen käinud/mis ravi saanud/mis uuringuid tehtud:

** Hambaarst uuris mind väga põhjalikult. Kuulas, vaatas, tegi panoraampildi hammastest jne. Pilt oli korras. Ja kõikvõimalikud hambapõletikud jms ta välistas. Küll aga ütles, et igemed, just (jällegi!) paremas pooles, on põletikus. Kuigi ma kasutan vastavat hambapastat, mis seda ära hoidma peaks, ka tegin igasugu leotisi (kummel, salvei, meresoolaseguga kuristamine jne, ei aidanud). Põletik olevat selline, mis ei teki hammasteprobleemist, vaid et kuskil kehas on muu põletik, mis ka igemeid mõjutab.
Hammastes ei ole asi.
** Siis tegin Ibumetini kuuri kenasti läbi. See ei aidanud üldse.
** Kuna hambaarst soovitas perearstiga konsulteerida kolmiknärvi osas, et vb on see põletikus, siis seda ka tegin. Eriti, kuna valuvaigisti ravi ei aidanud.
** Siis soovitas perearst teha Keto (100mg) kuur. Tegin selle ära. Makku lõid vahel valud, kuna ma tegelikult ei kannata tabletikujul valuvaigisteid. Aga ka see ravim ei aidanud üldse.
** Siis määrati mulle röntgen kaelast. Tehti mitu pilti. Kuna seal oli näha veidi kulumist ja muutusi, siis arvas perearst, et vb surub miski sealt näonärvidele ja soovitas minna füsioteraapiasse.
** Läksin füsioteraapiasse. Väga meeldiv ja professionaalne terapeut oli. Ta tõesti kuulas kogu mu jutu ära. Jättis kõik detailid meelde, uuris erinevaid seoseid. Uuris mind igati põhjalikult. Vaatas eri asendeid, küsis, kust täpselt valus on, katsus lihaseid, uuris, kuhu ja kas valu mingite liigutustega kiirgab jne jne jne. Ja lõppkokkuvõtteks ta ütles, et kaela jaoks ja muid teraapia harjutusi kindlasti edasi teeksin, aga et tema tõesti välistab, et kõik need näeovalud kuidagi kaelaga seotud on.
Seega, ka seal ei ole põhjus. Ja kael on ilmselt kange ka nendest näovaludest. Aga ma ei ole suuteline mingit suuremat kaela-ülakeha harjutuste seeriat tegema, kui näos sellised valud on. Põhiliikumised ja venitused teen iga päev rahulikult läbi. Aga rohkemat ei suuda. Ja see näovalu küll ära ei võta. Lihtsalt aitab nii palju, et kael ka ei valutaks ja kange ei oleks. Kui proovisin teha natuke rohkem harjutusi, oli õhtuks kohe palavik 37,2. Seega, minu jaoks liigne füüsiline aktiivsus.
** Vahepeal kirjutas arst (enne taastusravi) Gabapentini retsepti. See ravi lõppeb varsti (ka, kannatan mao tundlikkuse kuidagi ära..., sest mulle sellised rohud tegelikult ei sobi). Ja see aitab vaid nii palju, et kui on suured valud, siis ta vähemalt ööseks võtab vähemaks ja ma saan magada. Aga muus osas on valud hullemaks läinud.
** Ootan vastust aja osas neuroloogi vastuvõtule (elan Tartus). Küll aga hakkasin muretsema ja mõtlema. Olen katsunud kuidagi Internetist uurida, mis uuringuid sel puhul tehakse ja millised oleksid hinnad. Ja kuna ma tervislikel põhjustel ei saa hetkel tööd edasi otsida, olen töötu ning tervisekindlustust ei ole töötukassast enam saada (ka muud rahalist toetust ei ole sealt enam saada), siis MRT uuringu jaoks mul raha küll kuidagi ei ole ja lähiajal tulemas ka ei ole. Sellisel juhul jääks üür maksmata. See ei ole variant.

Kas mul üleüldse on mõtet neuroloogi jutule minna, kui ma sellise uuringu eest maksta ei saa?

Kas on veel mõni ravi, mida soovitada?

Milliseid uuringuid sellisel juhul (minu sümptomid ja haiguse kulg) üldse tehakse?

Kui palju need maksavad? (See paraku on väga oluline aspekt, kuigi tervisel ei ole hinda)

Uuring hinnaklassis kuni 70-80 eurot ehk on veel mõeldav. Kuid 100-st eurost algavad asjad on minu jaoks ilmselt välistatud. Arsti vastuvõtule kulub 75 eurot. Seega, kui ta minu jaoks, minu tingimustes, midagi teha ei saaks, siis jätaksin vastuvõtu aja üldse ära.

Suur aitäh!

Tervitades

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kõige olulisem teie probleemi puhul on kogenud neuroloogi läbivaatus. Võimaliku kroonilise põletiku selgitamiseks on soovitav eelnevalt määrata põletikunäitajad veres (perearst). Muid lisauuringuid seniks aga mõtet planeerida ei ole.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika.