Peatrauma järgsed muutused haistmises 14.01.21 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul oli suvel (30. juuni) ränk trauma hulgiluumurdudega, sh ka koljupõhimiku murd ja ajuverevalumid. Traumajärgselt olid tundlikkuse häired vasakul kehapoolel (need on nüüdseks taandunud), see pool on aga ka praegu pisut nõrgem kui parem pool (ent mitte palju). Algsed peavalud (mis olid rängemad kui oma elus kunagi tundnud olin) on nüüdseks praktiliselt taandunud, ent peale füüsilist või vaimset pingutust hakkab pea siiski valutama (enamasti läheb ise üle). Paranemise käigus esines ka intensiivseid kuulmis- ja nägemishallutsinatsioone, ent need kestsid õnneks vaid kolm päeva. Mõistus oli korras sellest hoolimata ning ma sain selgelt aru, et TEGELIKULT midagi sellist, mida näen ja kuulen ei ole. Suurimad probleemid olid ja on tasakaalutunnetusega - ent see probleem on järjest leebunud ning ma arvan, et varsti võin küünarkargust loobuda. Juba praegu liigun kodus enamasti ilma, kuid välja minnes igaks juhuks siiski kasutan.
See kõik oli taustaks. Probleem, millega Teie poole pöördun, on aga muutused lõhnade tajumisel. Koroonatest on hiljuti tehtud, vastus oli negatiivne. Tõele au andes ei oska ma isegi öelda, millal haistmise häired tekkisid - aga märkama hakkasin neid umbes kaks kuud tagasi. Ajaliselt langes see kokku ühe minu jaoks uue maitseaine (mingi karrisegu) kasutuselevõtuga - see tundus väga veidra ja mulle täiesti võõra lõhnaga olema. Pikalt ma seda ei kasutanud - aga see isevärki lõhn oli ikka alatasa ninas, eriti veel tualettruumi kasutamisel. Siis tundus mulle, et olin tolle lõhna ekslikult selle karriga seostanud ja et tegelikult lõhnab nii hoopis lahustuv kohvi, mida ka umbes samal ajal kasutama hakkasin. Ma ei joonud varem kohvi - ent raviarstidega suhtlemisel jäi mulle mulje, et tegelikult võiksin. Nii ongi, tunnen end peale kohvi joomist partemini, kui olen hommikul peavalu või -uimasusega üles ärganud.
Nüüd olen aga lõpuks aru saanud, et KÕIK tugevamad (ja pigem ebameeldivad) lõhnad tekitavad just sellesama võõra ja veidra lõhnaaistingu: väljaheide, higi, sisepõlemismootori heitgaasid, kohvi (mulle ei ole kohvi lõhn kunagi meeldinud), kuumad toidud... Näib, et see tendents süveneb tasapisi - aga muidugi võib siin asi ka selles olla, et olen hakanud asjale lihtsalt teravamat tähelepanu pöörama. Nõrgad ja pigem meeldivad lõhnad, paistab, on endised - pulkdeodorant ja habemeajamisvedelik tunduvad täiesti 'normaalsed' näiteks.
Veel tundub mulle, et valjud helid, eriti kõrgemad toonid, on hakanud mind rohkem häirima kui varem. Maitsemeel iseenesest tundub korras olema - vaid siis, kui see võõras lõhn parasjagu ninas, maitseb toit ka veidi võõralt.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Koljupõhimiku trauma korral võivad saada kahjustatud peenikesed närvikiud mis lähtuvad nina haistmisorganist ja lähevad läbi sõelluu ajju - tagajärjeks tavaliselt haistmistunde kadumine kas ajutiselt või püsivalt. Moondunud haistmisaisting viitab enam aga ajupõhimiku kahjustusele. Kui võõras lõhn esineb lühiajaliste hootiste tunnetena võib see viidata ärrituse tekkele kahjustatud ajust - siis võib kasu olla epilepsiaravimitest.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika