Kukkumine ja seljavalu 17.12.20 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kukkusin eile libedal jääl istuli, rohkem vasaku tuharapoole peale. Püsti tõustes valu ei tundnud, kõndida sain, tunda hakkas andma alles tund-paar hiljem. Tekkis kerge (närvi)valu ja/või surin ning torkimistunne alaselga, mõlemasse tuharapoolde, jalgadesse. Tunda andis see pigem rahuolekus (nt. istudes või lamades), kõndides vähem. Otsustasin enesetunnet jälgida, erakorralisse ei pöördunud, valuvaigistit ei võtnud (vajanud). Hommikul ärgates olid selg ja jalad õige pisut kanged, kerge valu ja surin endiselt alaseljas, tuharas, jalgades. Valu ja muud kaebused päeva jooksul ägenenud pole, pigem sama, kangust on vähem.
Kuna olen seljavalu ka varasemalt tundnud, olnud ka ägedaid episoode ilma traumata, siis kõik nimetatud valuaistingud ja tundmused on tegelikult tuttavad. Viimati tehti 2020 veebruaris röntgenülesvõte lülisambast. Uuringu vastus: Lülisamba L/S osa 2-s suunas Lülide lõpp-plaadid ühtlased, lülikehade maht normipärane. Lülide joondumishäiret ei ilmestu. L5/S1 vahemik kitsenenud - diskopaatia võimalik. Fassettliigesed ii.
Edasisi uuringuid taastusravi arst kevadel vajalikuks ei pidanud ja suunas füsioterapeudi vastuvõtule. Määratud võimlemisharjutusi olen teinud, aga mitte regulaarselt. Vahepeal pole seljavalu üldse olnud, siis jälle tekkinud ja möödunud. Lisan veel, et töö on istuv.
Kas eilne kukkumine võis (varasemat arvestades) mingi trauma tekitada ja vajaks koheselt täiendavaid uuringuid? Või lihtsalt pigem kerge põrutus/nihestus ning mõistlik oleks esialgu enesetunnet jälgida ning vajadusel valuvaigistit võtta ja loota, et kaebused mööduvad?
Olen tänulik Teie arvamuse ja nõuannete eest.
Lugupidamisega,
patsient

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist võib olle L5-S1 kahjustunud diski nihkumisega taha ja närvijuurte kompressiooniga. Kui põie ja pärasooletalituse häireid ei ole ja valud on talutavad soovitan loobuda harjutustest ja raskuste kandmisest tõstmisest ja koguni veeta mõni päev lamades. Kui aga püsib suremistunne mõlemas tuharas ja lisanduvad põiehäired tuleb pöörduda EMOsse uuringuteks.
Või helistage

Tel. 6748591
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika